akıllı-inverter-nedir-

Akıllı inverterler, günümüzde adına sıkça rastlanılan teknolojik cihazlardan biri olarak kabul edilmektedirler. Pek çok kişi tarafından henüz kullanım alanları ve ne işe yaradığı bilinmese de, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjilerin çevrimi için gereklidir. Akıllı inverter nedir sorusu için kabaca; doğru akımı alternatif akıma dönüştürerek kullanıma hazır hale getiren bir cihazdır tanımlaması yapılabilmektedir. Peki, bu cihazların kullanım amaçları, çalışma prensipleri neler?
Akıllı inverter nedir sorusu için enerji tasarrufunun sağlanması adına kullanılan, devrelerdeki frekans ayarlarını otomatik olarak düzenleyen bir cihazdır yanıtı da verilebilir. Farklı çeşitleri bulunan bu alet, çalışma prensibi yani işlevine göre farklı alanlarda kullanılabilmektedir.


Akıllı Inverter Nerede Kullanılır?


Akıllı inverter, daha çok güneş enerjisi ile çalışan panellerde ya da rüzgar enerjisinden faydalanmak için üretilen sistemlerde kullanılmaktadır. Ancak yaygın kullanım alanı incelendiği ise daha çok güneş panelleri için tercih edildiği söylenebilmektedir. Güneş enerjisi ile çalışan panellerde kullanılan akıllı inverterlerin On Grid ve Off Grid olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır.
• On Grid Inverter: Lisansı bulunmayan güneş enerjisi panellerinde kullanılmakta ve elektrik depolama ihtiyacı olmadan şebeke gerilimine dönüştürülerek dağıtım şirketlerine verilmektedir.
• Off Grid Inverter: Adından da anlaşılacağı gibi şebeke elektriğinin olmadığı bölgelerdeki güneş panellerinde kullanılmaktadırlar. Bu tip inverterlerde de çeşit açısından farklılıklar bulunmaktadır.


Güneş Panellerindeki Inverter Ne İşe Yarar?


Akıllı inverter, daha çok güneş panellerinde yaygın olarak kullanılmakta ve bu bağlamda da temel olarak farklı tür ayrılmaktadır. Asıl amacı; güneş panellerinden gelen dalgalı, dengesiz ya da kesintili olan akımların önlenerek, doğru bir şekilde depo edilmesini sağlamak şeklinde açıklanabilir. Solar inverter de denilen bu cihazlar sayesinde kullanılacak enerjinin frekansı istenilen seviyelere getirebilmektedir.


Inverterlerin Kullanım Alanları Nedir?


Akıllı inverter yukarıda da belirtildiği gibi güneş panellerinde kullanılabilmektedir ancak bu anlatım biraz daha öznel bir kullanımı nitelemektedir. Bu cihazların kullanımına daha çok Güneş enerjisi santrallerinde rastlanabilmektedir. Ayrıca doğru akımı, alternatif akıma çevirme özelliği olduğu için; tekne ya da karavan gibi pek çok araçta da kullanılabilmektedir.
Solar inverterler ise; bir güneş enerjisi santralinin kalbi olarak da görülebilmektedir. Çünkü bu santrallerde cihazın tek amacı DC gücü AC güce çevirmek değil; bunu hem yapabileceği max. Verimlilik ile yapabilmek hem de izlenebilirliği sayesinde santralin bakım ve servis gibi süreçlerinin yönetiminin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.


Solar Inverterlerin Görevleri Nelerdir?


Akıllı inverter olarak genellenen solar inverterın aslında birden fazla görevi bulunmaktadır. Bu görevlerden ilki yukarıda da bahsedildiği üzere DC akımı AC akıma çevirmek olarak tanımlanabilir. Sağladığı diğer avantaj ve görevleri de şu şekilde aktarılabilir:
• Bir solar invertertin en önemli özelliği; yüksek verimlilik sağlamaktır. Bu bağlamda; doğru akım olarak üretilen enerjinin ne kadarının alternatif akıma çevrilebildiği verim ölçütü olarak kabul edilmektedir.
• Tercih edilen marka ve inverter türü göz önüne alındığında bu verimlilik oranında farklılıklar meydana gelebilmektedir.
• Akıllı inverterlerin en önemli görevlerinden biri de güç optimizasyonunu sağlamaktır. Bunun için maksimum güç noktası olarak ifade edilen mpp’ yi bulmalı ve izlemelidir.
• Solar inverterler bağlı bulundukları güneş paneli santrallerini de izlemekle yükümlüdürler. Burada herhangi bir sorun meydana geldiğinde uyarı vermeli, buna bağlı olarak elektrik şebekesini de gözlemelidir.


Akıllı Inverter Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Akıllı inverter satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Inverter hangi cihazda kullanılacaksa öncelikle o cihazın enerji miktarının doğru bir biçimde incelenmesi ve hesaplanması gerekmektedir. Herhangi bir inverter çalışırken aküde voltaj düşmeleri ya da aşırı ısınma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. İşte bu sorunu önlemek adına mutlaka; cihazlarda dalgalanmaların oluşabileceği düşünülmelidir.
Bu yüzden de % 50 oranında daha fazla enerji elde edilmesini sağlayan, verimliliğe etki etmeyecek akıllı inverterlerin alınması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ileride eklemek istenilen bir cihazın bulunabileceği gibi durumların da göz önüne alınması gerekmektedir. Farklı enerji değerlerindeki cihaz ve inverter kullanımı ilerleye süreçlerde sorunlara yol açabilmektedir.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?

Enerji Kuleleri Nedir?