Ankara Solar Enerji Sistemleri

Ankara Solar Enerji Sistemleri

Güneş panelinin istenilen düzeyde çalışabilmesi için belirli yardımcı ekipmanlara ihtiyacı vardır. Burada oldukça önemli bir rol oynayan inverter, doğru akımların kullanılabilecek alternatif akımı çevrilmesinde tercih edilir. İnvertör güneş paneli cihazıdır. Doğru akım burada DC ifadeleri ile anlatılır. Günlük yaşamdaki kullanıma uygun bir şekilde olabilmesi adına, dönüşüm yapılır.

 

Ankara Solar İnverter Nedir?

Inverterden gelen doğru akımlar, dönüşüm yaptığı sırada alternatif akım olarak sağlanır. Buradaki alternatif akım ise AC olarak ifade edilir. Alternatif akım depolama alanlarına iletildiği takdirde, güneş paneli invertörü de çalışma sergiler. Ankara solar sistemleri içerisinde bulunan güneş paneli invertörü, günlük yaşamdaki akü ya da pil gibi depolama alanları ile eş değerdedir. Burada güneşten gelen enerjinin depolanması, bu sistemle birlikte sağlanır. Güneş enerji santrallerinde kesinlikle bulunması gereken cihaz, verimli bir şekilde depolanır. En önemli kullanım amacı panellerde bulunan kesinti, dengesiz durum, dalgalanmaya da en önemlisi harmonik akımların önlenmesini gerçekleştirir.

 

Solar Enerji Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Ankara solar sistemleri bünyesinde bulunan inverter, kullanım alanları içerisinde

ilk olarak güneş enerji santralleri bulunur.

 • Burada yalnızca inverter değil başka ekipmanlarda bulunur.
 • Ancak günlük hayatta tekne, karavan ya da bunun gibi taşıt araçlarında da inverter cihazının kullanılması mümkündür.
 • Genel olarak amacı depolama olduğu için uzun yolculuklarda herhangi bir problem olduğu takdirde direkt olarak çalışmaya başlar. Bu da birçok aksiliğin önüne geçer.
 • Akü grupları içerisinde bulunur.
 • Alternatif akım ürettiği gibi oldukça da kullanışlıdır.
 • Elektrik kesintisinin yaşanabileceği alanlarda, halen elektriğin sağlanabilmesi için tercih edilir. 

Solar Enerji Sistemleri Nasıl Çalışır?

Inverter diğer bir kelime anlamı ile çeviricidir. Doğru akım geriliminin günlük yaşamdaki kullanıma uygun olması adına alternatif dalga akımı oluşturur. Bu işlemin gerçekleşmesi için kullanılan önemli bir cihazdır. Elektriğin olmadığı bir yerde ya da elektrik kesintisi yaşandığı takdirde, halen elektrik sağlayabilen bir sistemdir. Inverter tek başına bir elektrik üretmesi mümkün değildir. Burada önceden depolanan enerji, elektrik enerjisi olarak iletilir. Bu iletide doğru akım geriliminin alternatif, dalgalı akım gerilimine çevrilmesidir. Burada enerji bir akış sistemi gibi içine çektikten sonra elektrik olmayan alanlarda elektrik üretilir. Direkt olarak elektriği kendiliğinden üretmesi mümkün değildir. Ankara solar sistemleri, çalışma gerçekleştirebilmesi için kabloların kalın olması tercih edilir. Düşük volt aralığında bulunduğu için çevresindeki canlılara herhangi bir zararı bulmaz. Elektrik çarpması bu sistemle mümkün değildir. Güvenilirdir. Ancak herhangi bir çıkış noktasında yapılan voltaj çalışmasında, çarpma gerçekleşebilir. Burada dikkatli olmakta fayda var.

 

Solar İnverter Ne İşe Yarar?

Üretilen enerjinin aynı kalitede farklı şebekelere dağıtımının gerçekleştirilmesi belirli ekipmanlarla sağlanır. Buradan elektrik sisteminin tam anlamı ile merkeze ulaştırılamaması ya da belirli bir alanda elektrik kesintisi yaşandığı takdirde tekrardan aynı elektriği iletilmesi, solar inverter sistemleri ile gerçekleşir. İnverter şebekelerde bulunan gerilimi sistemine alır ve bunun kullanılabilmesi için tekrardan aynı şekilde iletir. Dalgalanmalar ya da bunun gibi problem oluşturacak sistemleri burada temizler. Ardından üretim gerçekleşir. Ankara solar sistemleri günümüzde;

 • Alışveriş merkezlerinde
 • Hastanelerde
 • Havaalanlarında ya da bunun gibi birçok bölgede kullanılabilecek bir sistemdir.

Faydalı olduğu gibi depolanan enerjinin aynı şekilde üretilmesinden, tasarruf edilmesini de sağlar. 

 

Solar Enerji Sistemleri Çeşitleri

Solar inverter;

 • Optimizer
 • Ve micro inverter olmak üzere ikiye ayrılır.

Optimize, güç iyileştirici anlamında kullanılır. Güneş paneli sisteminde farklı paneller yan yana bulunur. Bu panellerden herhangi birinde aksilik olduğu takdirde diğer panellerinde etkilenmesi mümkündür. Ancak optimizer teknolojisi, güç iyileştirici yani ile birlikte bir panelde problem olduğu takdirde diğerlerine aynı şekilde etkilenmemesini gerçekleştirir.

 

Optimizer Sistem

Güneş panellerinden herhangi bir panelde daha az üretim gerçekleşiyorsa, burada arıza durumu tespit edilir. Bu arıza zamanla beraberindeki panelleri de etkilemeye başlar. Böylelikle güneşten gelen enerji, yeterli düzeyde alınamaz. Gölgeli bir alanda oluşturulan ya da kişinin çatıda kullandıkları güneş panelleri ayrı ayrı da sıralanabilir. Her panelden istenilen düzeyde üretim alınabilmesi için optimizer sistemler tercih edilir. Diğer bir faydası ise bu durumun bireysel paneller içerisinde kullanılabilmesidir. Tek bir panele de takılabilir. Bütün bir panel sistemine de uygulanabilir. Ancak tek bir panele takıldığı takdirde bütün panellerdeki arıza sistemi kontrol edilir ve böylelikle oluşabilecek problemlerin de önüne geçilir.

Solar İnverter Nedir? Özellikleri ve Fiyatları

Güneş Enerjisi Nedir?