Çatı Üzeri Güneş Paneli
Sanayi devrimi dünya üzerinde birçok değişikliğe sebep oldu. Toplumların gelişmesi, kazancın artması ve enerji ihtiyacının yükselmesi gibi. Sanayi devriminin büyük fabrikalara kadar uzanan sonuçları, dünya üzerinde büyük bir enerji açığına sebep oldu. Bunu gidermek için de birçok enerji kaynağı kullanıldı. Fosil yakıtlar, araçlarda, elektrik üretiminde kullanıldı. Nükleer enerjinin keşfi fosil yakıtlara olan ihtiyacı azaltmış olsa da onun da tehlikesi bulunuyordu. Son dönemlerde, hem son kullanıcılar hem de devletler yenilenebilir ve temiz enerjilere geçiş yapma kararı aldılar. Almanya’nın, düşük potansiyeli olduğu halde güneş enerjisine yönelmesi buna örnek olarak verilebilir. Ülkemiz de güneş enerjisi konusunda son dönemlerde atılımlar yapmaya başladı. Coğrafi konumumuz güneşten maksimum faydalanabilmemizi sağlıyor. Bu da yenilenebilir enerji konusunda bizi önemli aktörlerden birisi haline getirebilir. Devlet olarak buna odaklanıyor olmamız son tüketiciye de bazı avantajlar sağladı. Çatı üzeri güneş paneli ile birçok fabrika ve hane temiz enerji ile tanıştı.

Çatı Üzeri Güneş Paneli Nedir?

Güneş ışığında güneşten gelen enerjiyi taşımaktadır. Bu enerjinin başka enerjilere dönüştürülmesi, her enerji türünde olduğu gibi bir enerji dönüştürücüye ihtiyaç duyar. Konutlarda, işyerlerinde, fabrikalarda, hastanelerde, kısacası güneş ışığını yeteri miktarda alan her yapı türünde güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için çatı üzeri güneş panelleri kullanılmalıdır. Güneş panelleri, güneş ışığındaki enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Bu panellerden elde edilen elektrik enerjisi de çeşitli aksamlardan geçerek binanın elektrik sistemine dahil edilir. Bazı binalarda, gündüz üretilen elektriği gece de kullanabilmek için çeşitli bataryalar kullanılır. Böylelikle elektrik maliyeti de azaltılmış olur.

Güneş panelleri her ne kadar elektriği üreten sistemler olsalar da bunlara ek olarak başka cihazlar da kullanılmaktadır. Inverter’lar, güç optimizerleri, izleme sistemleri gibi birçok önemli kısmı da bulunmaktadır. Ayrıca, taleplere göre bu enerjiyi güneşten faydalanılamayan vakitlerde kullanmak isteyenler için batarya sistemleri de uygulanabilmektedir. Bu sebeple, elektrik üretimi sadece panellerle değil tüm sistemle sağlanmaktadır.

Çatı üzeri güneş panelleri ile kurulan güneş enerjisi sistemleri son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Çünkü, potansiyeli yüksek bir coğrafyada yaşadığımızdan güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirip kullanmak oldukça karlı bir tercih olmaktadır. Üstelik bunlara ek olarak gelişmiş teknolojili sistemler eski sistemlere göre daha verimli ve maliyetini daha kısa sürede çıkaracak türden sistemlerdir. Peki çatı üzeri güneş paneli kullanmanın ne gibi faydaları bulunmaktadır? Bu sistemleri kullanarak ne elde edebiliriz? Bunlara bir bakalım.

Çatı Üzeri Güneş Panelinin Faydaları Nelerdir?

Maliyet Düşüklüğü

Ülkemiz enerji konusunda maalesef ki dışa bağımlı bir ülke konumundadır. Elektrik üretmek için yurtdışından aldığımız doğalgazı kullanıyoruz ve ülkemizin elektrik üretiminin neredeyse yarısı doğalgazdan karşılanıyor. Bu da elektrik üretiminde maliyetlerin yüksek olmasına yol açıyor. Yüksek maliyetli elektrik de birçok tüketici koluna yüksek meblağlardan sunuluyor. Güneş enerjisini elektrik üretmekte kullanmak ise sadece kurulum maliyeti gerektiren bir çalışma olmaktadır. Yani, çatı üzerine kurulan güneş panelinden elde edilen elektriği kullanarak çok düşük maliyetlere ücretsiz elektrik üretimi mümkün olmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ülkemizin özellikle güney bölgelerinde yer alan binalara uygulanacak güneş paneli sistemleri 5-6 sene gibi bir sürede maliyetleri çıkarmaktadır ve kalan ekonomik ömürlerinde de neredeyse ücretsiz elektrik kullanmak imkanını sunmaktadır. Bu bakımdan, altyapısı buna müsait tüm binalarda elektriği güneş panellerinden karşılamak son zamanlarda yaygınlaşmıştır.

Çatı Üzeri Güneş Paneli Nedir?

Çevreci Enerji

Daha önce de belirttiğimiz gibi sanayi devriminden beri dünya üzerinde birçok yakıt türü elektrik üretiminde kullanılmıştır. Özellikle fosil yakıtların tercih edilmesi dünyamıza geri dönüşü olmayan zararlar vermiştir, vermeye de devam etmektedir. Bu sebeple gelişmiş ülkeler, görece temiz ve zararı az olan enerji türlerini kullanmaya başlamışlardır. Nükleer enerji, atığının iyi depolanması şartıyla temiz bir enerjiyken, bundan daha temiz ve çevreci enerji türleri de artık tercih edilir hale gelmiştir. Güneş enerjisi bunların başında gelmektedir.

Güneş enerjisi neredeyse sınırsız kaynağıyla dünyanın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Güneş panellerini kullanarak elde edilen elektrik de tamamen çevre dostu, küresel ısınmayı tetiklemeyen, dünyaya zarar vermeyen bir yapıdadır. Çatı üzeri güneş panellerinin tercih edilmesi ile çevreye zarar verilmemiş olur ve küresel ısınma gibi, geleceğimizi tehdit eden sorunlara karşı bir çözüm haline gelir.

Milli Ekonomiye Faydası

Az önce de belirttiğimiz gibi ülkemiz enerjide dışa bağımlı bir haldedir. İthal ettiğimiz yakıtları sanayide kullanıyoruz veya elektrik enerjisi üretmek için kullanıyoruz. Dolar kurunun değişkenlik göstermesiyle de her sene daha fazla paramız enerji ihtiyacını karşılamak üzere yurtdışına akıyor. Fakat, yenilenebilir enerji türlerini elektrik üretimi için kullandığımızda bu açığımız gün geçtikçe kapanacaktır. Bu bakımdan, çatı üzeri güneş paneli kullanarak güneş enerjisinden elektrik üreterek milli ekonomiye fayda da sağlayabiliriz. Ülkemizin kaynaklarının yurtdışına akmasının önüne geçilerek bu paranın ülke içerisinde daha fazla yatırıma aktarılması veya vergilendirmenin azaltılması sağlanabilir.

Farklı Amaçlarla Kullanım

Güneş panellerinin elektrik üretiminde kullanılmasının yanı sıra başka faydaları da bulunmaktadır. Özellikle, güney illerimizde yaşayanların bildiği ve “enerji” olarak adlandırılan güneş panelleri sıcak su üretmek için de kullanılmaktadır. Bu da gösteriyor ki, sadece elektrik üretmek amacıyla değil başka amaçlarla da çatı üzeri güneş panelleri kullanılabilmektedir. Üstelik gelişen teknoloji sayesinde kışın dahi yaza yakın potansiyelde elektrik üretimi ve su ısıtma yapılabilmektedir. Son teknoloji güneş panelleri bunu sağlayabilmektedir.

Tüm bunları ele aldığımızda akıllara takılan bazı soru işaretleri de olacaktır. Güneş panelleri, teknolojik gelişimleri sayesinde artık tüm zamanlarda potansiyelini kaybetmeden kullanılabiliyor. Bu da en başta akıllara gelen sorulardan birinin cevabı aslında. Buna ek olarak bu panellerin ekonomik ömürleri de merak edilmektedir. 25-30 yıla yakın sürelerde bu paneller verimli bir şekilde kullanılabilmektedirler. Böylelikle, maliyetini karşıladığı andan itibaren düzenli bakımlarının dışında bir masrafı olmamaktadır. Tüm bunlara ek olarak, teknolojik gelişim hakkında da birkaç şey söyleyebiliriz. Milli ekonomiye olan faydasından bahsederken ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarabileceğini söylemiştik lakin bu teknolojinin nerede üretildiği de oldukça mühim. Tamamen yerli imkanlarla üretilen güneş panelleri ve güneş enerjisi santrallerinin tercih edilmesi çok önemlidir. Biz Solarkol olarak buna oldukça dikkat ediyoruz ve tüm ürünlerimizi %100 yerli olarak üretiyoruz. Böylece ülkemizin parası dışarı gitmemiş olmaktadır.

Solarkol, sektörünün öncü firmalarından birisi olarak teknolojik gelişim ve çevreci enerji odaklı çalışmaktadır. Ürettiğimiz güneş enerjisi sistemlerini kendi imkanlarımızla elde ediyoruz. Üstelik günümüz teknolojisine entegre şekilde ürettiğimiz ürünlerimizle klasik sistemlerden de ayrılmaktayız. Panellerden elde edilen enerji miktarını gösteren, izleme olanağı sunan mobil uygulamamız ve masaüstü yazılımlarımızla enerji üretiminin her anını takip edebilirsiniz. Bu da enerji sistemini daha verimli bir şekilde kullanma ve uzun süreler faydalanma imkanı tanımaktadır. Panellerden elde edilen enerjinin ölçülmesi ve takibi de her panelden en efektif şekilde faydalanmayı sağlar. Klasik sistemlerin sunmadığı imkanları sunan Solarkol ürünleri ile yeni nesil güneş enerjisi sistemine sahip olmanın faydalarını sonuna kadar hissedeceksiniz.

Solarkol ürünlerini incelemek ve ayrıntılı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.