Çatınızda Elektrik Üretin
Dünyamız son iki yüzyıldır büyük bir ekonomik atılım içerisinde. Birçok ülke sanayi toplumu haline geliyor ve yüksek enerjilere ihtiyaç duyuyor. Bu enerjileri de çoğu zaman fosil yakıtlardan elde ediyor. Fosil yakıtların kullanımı da dünyamıza geri dönüşü olmayan zararlar veriyor. Her gün gördüğümüz meteorolojik felaketlerin kaynağı küresel ısınma, küresel ısınmanın kaynağı da fosil yakıtlardır. Haliyle, geleceğin daha karanlık olacağını gören bilim insanları, bazı devletler ve bireyler daha temiz ve çevreci yakıtlara, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye çalışıyor ve bu yönde çalışmalar yapıyor. Rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bu alanda ortaya konan çalışmalar ve teknoloji son zamanlarda bir atılım içerisinde olsa da öncesinde hem pahalı hem de verimsiz olduğundan tercih edilmiyordu. Güneş enerjisi de özellikle bu konuda oldukça düşük yüzdelere sahipti.

Güneş Enerjisinden Faydalanın!

Dünyamız güneşten her gün gelen büyük çaplı bir enerjiye maruz kalmaktadır. Bu enerjinin bir kısmı dünyada kalırken bir kısmı da uzaya tekrar iletilmektedir. İnsanoğlunun endüstriyel gelişimini ele aldığımızda, bu kadar sınırsız bir kaynağın kullanılamaması büyük bir kayıp olacaktır. Güneş enerjisi sistemleri her ne kadar uzun bir dönem geliştirilmemişse de son zamanlarda evlerde hatta araçlarda kullanılacak kadar yaygınlaşmış ve teknolojik gelişmeler yaşamıştır. Güneş enerjisi panellerinin ürettiği tamamen temiz ve çevreci enerji sayesinde dünyamız hem elektrik üretiminde fosil yakıtların kullanımının azalmasıyla raahtlayacak hem de ekonomiler dışa bağımlılıktan kurtulacaktır.

Güneş enerjisinin sınırsız kaynağını evlerde veya işyerlerinde kullanabilecek hale getiren teknolojiler Solarkol tarafından sizlere sunulmaktadır. Çatılara yerleştirilen güneş panelleri ve gelişmiş teknolojik imkanlar sayesinde güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreterek fatura derdinden kurtulabilirsiniz.

Solarkol Güneş Enerjisi Sistemlerini Kullanın

Solarkol güneş enerji sistemleri klasik güneş enerji sistemlerine göre birçok avantaja sahiptir. Klasik sistemlerde kullanılan güneş panellerinin verimi düştüğünde, tüm sistem düşük verimli panele göre üretim yaparken Solarkol güneş enerji sisteminin panelleri ayrı ayrı izlenebilmekte ve sistemin verimini düşürmesine izin verilmeden maksimum verimlilikle tüm sistemin çalışması sağlanmaktadır. Her paneli ayrı ayrı izlemeye imkan tanıyan power optimizerler, sisteme gelen elektriği ayrı ayrı sisteme dahil etmektedir. Bu da verimin düşmesine engel olmaktadır. Bunlara ek olarak gelişmiş güvenlik sistemleri sayesinde sistemdeki elektriğin, kapanma durumlarında aşırı olarak üretilmesi de engellenmekte ve yangın çıkması, elektrik çarpması gibi olumsuzlukların da önüne geçilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Solarkol güneş enerji sistemleri bambaşka bir özelliğiyle de dikkat çekmektedir. Power optimizerlerden gelen veriler ve her panelin ayrı ayrı kontrol edilebilmesini sağlayan güneş enerjisi sistemimiz, internete bağlanarak uzaktan izlenmeye imkan tanımaktadır. Uzaktan izlenen güneş enerjisi sistemi sayesinde sistemin her durumuna anında ulaşılabilir, verim düşüklüğü, herhangi bir arıza, aşırı yüklenme gibi olumsuzluklara anında müdahale edilebilir.

Ürettiğiniz Güneş Enerjisini Telefonunuzda Takip Edin

Solarkol güneş enerjisi sistemleri, kullandığı üstün teknoloji sayesinde gelecek vizyonunu günümüze taşımaktadır. Güneş enerji sisteminin her anını izleyebileceğiniz izleme platformu sayesinde anlık gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. İzleme platformumuz, sistemin tüm verilerini internet aracılığıyla kullanıcıya iletmektedir. İletilen tüm veriler, sistemin düzgün işleyip işlemediği, verimi, herhangi bir arızası gibi birçok konuda kullanıcıya detaylı bilgi vermektedir. Örneğin, panellerin verimine dair tüm verilere bu platformdan ulaşılabilmektedir. Böylelikle, herhangi bir panelin verim düşüklüğü anında fark edilebilir ve buna önlem alınabilir. Diyelim ki kirden veya gölgelenmeden dolayı bir panelde verim düşüklüğü varsa, izleme platformundan panellerin durumu görülebileceği için, hangi panelin düşük verimde çalıştığı görülebilir. Bu da o panelin sorununu çözmek adına hızlı karar almaya imkan tanır.

Çatınızda Elektrik Üretin

İzleme Platformunun Faydaları Nelerdir?

Solarkol güneş enerji sisteminin sahip olduğu izleme platformu birçok faydaya sahiptir. Bunlar, sistemin düzgün işleyişini sağladığı gibi enerji tasarrufu ve sistemin ekonomik ömrünün uzun olması gibi birçok getiriye de sahiptir. Tek tek bakacak olursak;

  • Sistemin tam izlenmesi: İzleme platformunu kullanarak tüm güneş enerji sistemini izleyebilirsiniz. Sistemden gelen verileri inceleyerek, şebekeye verilen elektriği, akülerin durumu, sistemin enerji akışını görebilirsiniz. Bu verilerle birlikte sistemi ekonomik olarak kullanmak, verimliliğini üst düzeyde tutmak için çeşitli kararlar alabilirsiniz.
  • Üretilen ve tüketilen elektrik bilgisi: İzleme platformu sayesinde güneş enerjisi sisteminin şebekeye verdiği elektriği ve şebekede kullanılan elektrik miktarını görüntüleyebilirsiniz. Bu, tasarruf yapmak, hangi gün ne kadar tüketim yapılmış bunu görmek ve buna göre adımlar atmak için değerlendirilebilir.
  • İstatistiki veriler: İzleme platformu, kullanıcıya bazı istatistiki veriler de sunmaktadır. Bu veriler analiz yapmaya, kullanım süresi hesaplamaya, çeşitli tasarruf tedbirleri almaya, bunlara göre sistemi aktif kullanmaya imkan tanır.
  • Modüllerin izlenmesi: Her güneş panelinden izleme platformu sayesinde ayrı ayrı bilgi alınabilir. Klasik sistemlerde panellerden bilgi almayı bırakın, tümü sisteme aynı anda bağlı olduğundan birinin verimi düştüğünde hepsinin verimi düşerken, Solarkol güneş enerji sistemlerinde hem panellerden ayrı ayrı faydalanma hem de hangi panelin ne kadar üretim yaptığı görüntülenebilmektedir. Böylelikle, sistemin düzgün işleyişi sağlandığı gibi olası sorunlara da erkenden çözüm bulunabilir. Bu sayede sistemin ekonomik ömrü uzatılabilir.

İzleme Platformu Nasıl Çalışır?

Solarkol olarak kurmuş olduğumuz her sisteme izleme platformuna veri aktarmak üzere bir altyapı da entegre ediyoruz. Panelden, inverter’dan, sistemden gelen her veri, sistemin kurulduğu binadaki internet altyapısına sistemin bağlanmasıyla izleme platformuna gönderilir.

İzleme platformu, kullanıcı kategorisine de sahiptir. Tüm bilgilerin herkesle paylaşılması uygun olmayan durumlarda, örneğin bir apartmanda, bu bilgilerin tümüne yüklenici veya apartman yöneticisi ulaşabilecek şekilde verilirken aynı zamanda daha dar kapsamlı bilgiler de ev sahipleriyle paylaşılabilmektedir. Böylelikle, şeffaf veri ilkesiyle çalışan izleme platformundan ilgili herkes kendi ihtiyacı olan bilgiyi alabilir. Bu, hem sistemin verimli kullanılması hem de bağımsız birimlerin tüketim ve üretim değerlerinden haberdar olması adına çok önemlidir.

Solarkol olarak müşterilerimize en iyiyi sunmanın misyonumuz olduğunu belirtebiliriz. Müşterilerimiz, teknolojik gelişmeler sayesinde hem en verimli güneş enerji sistemini hem de yüzde yüz yerli üretimin faydalarını yaşayacaklardır. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak hatta bitirecek yollardan birisi olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını kendimize hedef belirleyerek hem ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyor hem de müşterilerimize en iyiyi sunmaya çalışıyoruz.

Solarkol’un yenilikçi güneş enerji sistemleri, bu yazımızda belirttiğimiz gibi çağın tüm gereklerini yerine getiren sistemlerdir. İstediğiniz anda uzaktan kontrol edebileceğiniz güneş enerji sistemi sayesinde hem tasarruf yapacak hem de kurulmuş enerji altyapısını en verimli şekilde değerlendirebileceksiniz.

Solarkol ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.