eve-guneş-paneli-kurmak

Eve Güneş paneli kurmak; çatı üstü panel olarak ifade edilen sistemin yerleştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu sayede yani çatı üzeri Güneş panelleri ile Güneş’ten gelen ışınlar kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülebilmektedir. Fakat bunun için kaç adet panel gerekli ve bu panellerin maliyetleri nedir gibi soruların yanıtları merak edilmektedir. Güneş paneli kurarken dikkat edilmesi gereken ince hususları bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki zamların artması ile birlikte insanlar çok daha maliyetsiz yöntemlere yönelmeye çalışmaktadır. Herkesin tahmin edebileceği üzere bu yöntemlerin başında hem zararsız hem de yüksek maliyetlerden uzak, güneş panelleri gelmektedir. Eve Güneş paneli kurmak için neler lazım, maliyet tutarı nedir gibi bilgilere aşağıdaki alt başlıklardan ulaşabilirsiniz.

Eve Güneş Paneli Sistemi İçin Gerekli Parçalar

Eve güneş paneli kurmak için gerekli olan sistem kapsamında bazı önemli parçalar bulunmaktadır. Bunlar; güneş paneli, solar inverter ( yani çevirici ), konektörler, konstrüksiyon ve aküdür. Panelle birlikte ihtiyaç duyulan diğer cihazların seçimi kurulacak olan sistemin bütününe göre düşünülmelidir. Örneğin; inverter seçimi yaparken mutlaka; panelin üreteceği enerjinin hesaplanması gerekmektedir. Aksi takdirde iki cihazın uyumlu olarak çalışabilmesi mümkün değildir.

Eve Güneş Enerjisi Paneli Nasıl Kurulur?

Eve güneş paneli kurmak isteyenler, eğer apartman bazında düşünüyorlarsa o zaman mutlaka her dairenin onayının alınması gerekmektedir. Bu binaya kurulacak olan panellerin her birinin gücü 10 kW geçmemeli ve hem üretim hem de tüketim tesisinin aynı noktada bulunması şart olarak gösterilmektedir.

  • Güneş panelleri genellikle evlerin çatılarına kurulmakta yani tavan montajı ile daha uygun bir kullanım sağlanmaktadır. Fakat isteğe göre zemin ya da evin yakınlarındaki bir direğe de panellerin montajı gerçekleştirilebilmektedir.
  • Ev için kurulan güneş panellerini şebekeye bağlamak için on grid ya da off grid olarak mı kullanılacağı belirlenmelidir.
  • Eğer şebeke bağlantısı varsa, daha düşük maliyetlerde kullanım sağlamanız için on grid sistemleri tercih etmeniz gerekmektedir. Off grid sistemler şebeke bağlantısının olmadığı kurulumlar için tercih edilmektedir.
  • Ev tipi güne panellerinin kurulum süresi değişkenlik gösterse de resmî gazetede yayımlanan karara göre idarî sürecin en fazla 3 ay sürebileceği belirtmiştir.
  • Kararın arkasından kurulum çalışmaları da göz önüne alındığında, toplam kurulum süresinin 4 ay civarında olabileceği söylenebilir.

Ev Tipi Güneş Paneli Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Eve güneş paneli kurmak, ince detay ve ayrıntı gerektiren bir tercihtir. Çünkü panel için sisteme eklenecek cihazların her biri, kullanılan elektriği daha doğrusu cihazın verimliliğini etkileyecektir. Güneş paneli fiyatları; ebatlar, panelin watt bazında gücü, içerisinde bulunan malzemelerin kalitesi, markası, setifikalı olup olmadığı ve garanti süresi gibi pek çok faktör etkileyebilmektedir.

Ev Tipi Güneş Paneli Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eve güneş paneli kurmak isteyen kişilerin ilk etapta bu konuda bilgi sahibi olması çok önemlidir.

  • Maliyeti azaltmak için kalitesiz cihazların seçilmesi, hem verimliliği hem de cihazın garanti süresini olumsuz etkileyecektir.
  • Eve tipi güneş paneli seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus verimliliktir. Verimlilik, cihazın güneş ışınlarından ne kadar elektrik üretebildiği şeklinde tanımlanabilir. İşte bu yüzden kurulumu yapılacak panelin verimliliği, beklenti açısından değerlendirilmelidir.
  • Panel seçimi yaparken sıcaklık kat sayısının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü bu cihazlarda hem elektrik enerjisi hem de ısı açığa çıkmaktadır. Isı arttıkça panelde bulunan hücreler ısınır ve haliyle elektrik enerjisi üretimi azalır.

Ev Tipi Güneş Panelleri Kârlı mı?

Eve güneş paneli kurmak isteyenlerin araştırdığı en önemli konulardan biri de budur. Kısa vadede düşünülecek olursak; ev tipi güneş panellerinin çok fazla bir kârlılığı bulunmamaktadır. Ancak uzun vade kapsamında son derece avantajlı oldukları söylenebilir.

Bir Ev İçin Kaç Adet Güneş Paneli Gerekmektedir?

Güneş paneli sistemleri hücrelerin uç uca eklenmesi ile oluşturulmaktadır. Kullanılacak alanın büyüklüğü göz önüne alındığında bu hücrelerin sayısı da artmaktadır. Bu bağlamda normal bir ev için ne kadar hücre lazım sorusu kapsamında 4 adet panelin yeterli olabileceği söylenebilir. Ancak bu durum, çatının büyüklüğü, genişliği ve panelin ağırlığına göre değişebilir.

Akıllı Inverter Nedir?