GES Güneş Santralleri Nedir?

GES Güneş Santralleri Nedir?

GES güneş santralleri nedir: Isı ve enerji kaynağı olan güneşten gelen ışıkların, özel bir biçimde elektrik olarak üretilmesi için kullanılan sisteme GES adı verilmektedir. Özellikle Türkiye gibi güneşin yüzünü çok sık gösterdiği ülkelerde, alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Şebeke Bağlantılı Olan Sistemler Nasıldır?

GES güneş santralleri nedir: Güneş ışınlarından enerji elde etme mantığına bağlı olarak kullanılan Güneş enerji santralleridir. İki farklı sistem üzerinden çalışmaktadır. Bunlardan birisi şebeke bağlantılı olanlardır. On Grid adıyla da bilinmektedir. Paneller üzerinden üretilmiş olan elektrik enerjisi hiçbir şekilde depolanmaz. Hemen kullanımı söz konusudur. Aynı zamanda tüketimi yapılmayacak olanlar da satılmaktadır. Bu noktada öne çıkan ve inverter adı verilen bir aygıt sayesinde, alternatif akıma başarılı şekilde çevirme söz konusudur.

Tek faz üzerinden yapılacağı gibi üçlü olarak da gerçekleştirilmektedir. Bunun sonrasında kent şebekesine aktarımı gerçekleştirilebilir. Mevcut sistem sayesinde; son derece güvenilir olan bir enerji kaynağı elde edilir. Aynı zamanda verimi yüksektir. Akü ya da benzeri şeylere ihtiyaç yoktur. Kullanım alanı son derece yaygındır. Hem meskenlerde hem de ticari kurumlarda tercih edilmesi mümkündür.

Şebeke Bağlantısız Olan Sistemler Nasıl Çalışır?

Güneşten farklı miktarlarda enerji elde eden Güneş Enerji Santralleri, Off grid adı verilen ve şebeke bağlantısı olmayan sistemlerle de çalışabilmektedir. Bunun için özel tasarlanmış olan bir akü kullanılır. İlgili yapıya baktığımız zaman karşımıza şarj düzenleyici, inverter, akü ve güneş paneli çıkmaktadır. İlk olarak elde edilmiş olan enerji, şarjı başarılı bir biçimde düzenleyen aygıt sayesinde aküye yönlendirilmektedir. Bunun ardından depolama gerçekleşir. Sonrasında ise inverter, akıma çevirme aşamasında kullanılır.

Kurulumu oldukça kolaydır ve çok uzun zaman almaz. Yakıt konusunda herhangi bir maliyet söz konusu değildir. Uzun ömürlü enerji elde edimi mümkündür. Özellikle şebekeden elektrik alma konusunda sıkıntı çeken yerlerde tercih edilmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece avantajlı bir sistem olarak kabul edilmektedir.

GES Güneş Santralleri Nedir?

Güneş Enerji Santralleri Faydaları Nelerdir?

GES güneş santralleri nedir: Güneşten enerji elde ederek bunun farklı alanlarda kullanılmasını sağlar. GES, şu faydaları ile dikkat çekmektedir;

  • Özellikle hem temiz hem de yenilebilir bir enerji kaynağı olmasından dolayı hava kirliliğinin önüne geçebilmek için tercih edilmektedir. Böylelikle hiçbir şekilde radyasyon, kükürt, monoksit, karbon, gaz gibi insan sağlığı için sorun oluşturabilecek maddeler ortaya çıkmaz.
  • Maliyeti son drece düşük olmasından dolayı özellikle maddi anlamda kişilere ya da şirketlere büyük bir avantaj sağlar.
  • Gerek kurulumu gerekse bakımı kolaydır. Bunun için belli bir zaman diliminin ayrılması yeterlidir.
  • Yüksek elektrik faturalarından yana sıkıntı çeken firmalar ya da kişiler, mevcut santraller sayesinde daha az ödeyebilirler.
  • 4 mevsim boyunca kullanılması mümkündür. Kış aylarında güneşin olduğu günlerde de santral devreye girerek gerekli olan enerji üretimini çok başarılı bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Güneş Enerji Santralleri Kurulumunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneşten enerji elde edebilmek için kurulan santraller, mutlaka ideal olarak tanımlanan alan üzerinde olmak zorundadır. İhtiyaçların göz önünde bulundurulması şarttır. Santral sadece meskene hizmet edeceği gibi başta fabrika olmak üzere daha geniş ölçekteki yapılarda da tercih edilebilmektedir. Bundan dolayı ilk olarak kullanım alanına karar vermek gerekiyor. Aynı zamanda sistemsel anlamda seçimler gerçekleştirilmelidir. Bu noktada uzun yıllardan beri sektörün içinde yer alan Solarkol kalitesiyle, işi profesyonellere devredebilirsiniz.

Güneş Enerji Santralleri Bakımı Nasıl Yapılır?

GES güneş santralleri nedir: Güneş enerji santralleri, hiçbir zaman tükenmeyecek olan güneşten almış olduğu ışınları enerjiye ve bu noktada elektriğe çevirir. Her zaman kaliteli bir hizmetin alınabilmesi için santrallerin bakımının yapılması şarttır. Saha ilaçlaması bunlardan birisidir. Kablo ve benzeri malzemelerin kemirgenler tarafından zarar görmesini bu şekilde engellemek mümkündür.

Kablo konektör olarak bilinen birleşimlerin, dikkatli şekilde gerçekleştirilmesi dikkat edilecek olan bir diğer husustur. Aynı zamanda yağlı bir biçimde çalışan trafolarda analizlerin tamamlanması gerekiyor. Gaz ve yağ analizlerinin ardından dirençler ölçülmek zorundadır. Böylelikle arızaların çok daha kolay tespit edilmesinin önü açılmaktadır. Tüm bu bakım aşamalarını tek başınıza tamamlamanız söz konusu olmadığı için santrali kuran firmanın görevlilerinden gerekli olan destek alınmalıdır. Böylelikle sistemin ömrü uzatılabilmektedir.