Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi

Günümüzde yer edinen yenilenebilir enerji kaynakları arasında ki en önemli kaynak, güneş enerjisidir. Güneş enerjisine maliyet açısından bakıldığında da, oldukça düşük bir bütçeye sahip olduğu gibi doğrudan bir şekilde enerji imkânı sağlanır. Solarkol sistemleri sayesinde kendi enerjinizi siz de üretebilirsiniz.

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Hakkında

Güneşten gelen ışınlar içerisinde, zararlı gaz salınımı bulunmaz. Bu sebeple güneşten gelen ışınlar, oldukça sağlıklı ve güvenilirdir. Enerji kaynakları içerisinde yenilenebilir enerji olarak potansiyel oluşturan güneş, düşük maliyetler ile kullanılabilen enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi çeşitli alanlarda oldukça etkili bir şekilde kullanılır. Ev, iş yeri ya da buna gibi konutlarda güneş enerjisi farklı faktörler içerisinde potansiyel gösterir. Aynı zamanda doğaya zarar vermeyen bir yapısı da bulunur. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi, yenilenebilir bir enerji kaynağı olması sebebiyle güneşin her açısından gelen farklı bir ışınının, elektriğe dönüşümü endüstriyel sektörlerde kolaylıkla sağlanır.

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneş içerisinde %90 oranında hidrojen bulunur. Hidrojenin bu kadar fazla seviyede bulunması, içeriğindeki hidrojen gazı ve helyum çekirdeklerinin birlikte oluşturdukları tepkimeler ile enerjinin ortaya çıkması sağlanır. Burada ortaya çıkan enerji, oldukça yüksek oranda tepki verir. Bu tepkimeler sonrasında ortaya çıkan güneş ışınları atmosfer ile birlikte belirli oranlarda dünyaya yansır. Dünyaya yansıyan güneş ışınları, insan sağlığını tehdit etmez. Aynı zamanda oldukça sağlıklı bir yapısı da bulunur. Endüstriyel sektörde yer edinen elektrik üretimi, özel paneller, power optimizerlar, ve Solar inventer sistemleri, kurulduğu takdirde  yeryüzüne ulaşan güneş ışınları ile birlikte dönüşüm gerçekleşir. Bu dönüşümde güneş enerjisi olarak adlandırılır.

Yenilenebilir Güneş Enerjisinin Önemi

Güneş enerjisi denilince direkt olarak akla, yenilenebilir enerji kaynağı olduğu gelir. Fakat güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğu kadar, insan sağlığına da faydalıdır. Güneş enerjisi birçok alanda kullanılır. Aynı zamanda güneş enerjisi ile elektrik üretimi de oldukça mümkündür. Petrol, doğalgaz gibi alanlarda yer edinen kaynakların zamanla azalması ile birlikte, güneş enerjisi azalan kaynakların yerine geçer. Günümüzde nüfusun ve sanayileşmenin her geçen gün yüksek derecede artış göstermesi, enerji kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyulmasını sağlar. Böylelikle yenilenebilir enerji kaynağı olarak bulunan güneş enerjisi ile elektrik üretimi bu alanda kullanılan çeşitli paneller ile birlikte sağlanır.

Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Neden Tercih Edilir?

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi, günümüzde panel sisteminin kurulması ile birlikte, çeşitli alanlarda oldukça tercih edilir. Bunun en önemli sebebi, doğal enerji kaynağı olmasıdır. Aynı zamanda çevreye duyarlı olduğu kadar, düşük maliyetle bulunur. Ekonomik açıdan ele alındığı takdirde, güneş enerjisi ile elektrik üretimi kişinin kendi elektriğini paneller ile birlikte üretmesini sağlar. Bu sistem her türlü alanda rahatlıkla yer alabildiği gibi pratik bir çalışma sistemi de bulunur.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisi kullanım alanları içerisinde ilk olarak güneş enerjisi ile elektrik üretimi doğrudan sağlanır. Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte güneş enerjisinin kullanım alanı, her geçen gün artış gösterir. Bunlar;

  • Endüstriyel alanlar
  • Çeşitli özel sektör üzerine yer edinen fabrikalar
  • Binalar
  • Tarım ve hayvancılık alanları
  • Akaryakıt istasyonları
  • Hastaneler
  • Soğuk hava depoları
  • Ve son olarak otellerde, güneş enerjisi kullanımının yer edindiği alanlardır.

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Nasıl Sağlanır?

Güneş panelleri iş yeri gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Kullanımı esnasında ki en önemli amacı, güneşten gelen ışınların enerjiye çevrilmesidir. Termal ve fotovoltaik sistemler, güneş enerjisi ile elektrik üretimi esnasında kullanılan iki gruptur. Buradaki fotovoltaik piller, güneşten yüzeyine doğru gelen ışınların elektrik enerjisine dönüştürülmesindeki en önemli sistemdir. Bu piller oldukça verimlidir. Aynı zamanda içeriğindeki maddeler, yarı iletkendir. Güneş pilleri direkt olarak yüzeyine gelen ışınları, elektrik enerjisini rahatlıkla çevirebilir. Belirli yapıda ve belirli kalınlıklarda yer edilir. Yüzeyine düşen güneş ışığı, pil uçlarında oluşan enerji gerilimi ile birlikte elektrik enerjisi ortaya çıkar. Böylelikle elektrik üretimi sağlanır. Elektrik üretimi daha fazla artırılmak istendiği takdirde, burada kullanılan pil sayısı da aynı oranda arttırılıp, yüzeye monte edilmelidir. Paneller içerisindeki sistemlerin, çeşitli çalışma prensipleri bulunur. Bu prensipler elektrik akımının üretilmesini hedef alır. İçeriğindeki elektrik üretimine yardımcı olan maddeler, güneş ışığından aldığı enerji ile birlikte akışı sağlar. Böylelikle doğrudan akımda oluşturulur.