Solarkol Güneş enerjisi
Günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerin büyük çoğunluğu elektrik ile çalışmaktadır. Elektrik enerjisi çağımızın vazgeçilmezi halindedir. Hem elektrikli cihazların artması ve daha fazla enerji tüketmesini düşündüğümüzde hem de bu elektriği üretmek için harcanan çaba ve maddi yük düşünüldüğünde gelecekte çok büyük problemler yaşanabileceği bir gerçek olarak görülmektedir. Gelecekte hem insan nüfusunun artması hem de daha fazla elektrik ihtiyacı oluşması kesin görülmektedir. Bu da elektrik üretmek için günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerin gözden geçirilmesine, bu yöntemlerin geliştirilmesi ihtiyacının görülmesine, farklı yöntemler veya mevcut yöntemlerden daha fazla verim elde etme durumlarını ortaya çıkarmıştır. Güneş enerjisi de bunlardan birisidir.

 

Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Kaynağı güneş olduğundan neredeyse sınırsız bir kaynak olarak görülmektedir. Güneşten her gün dünyaya ulaşan güneş enerjisinin bir kısmı dünya tarafından soğrulurken büyük bir kısmı tekrar uzaya yansımaktadır. Bu kadar büyük bir potansiyelin heba edilmesi bilim insanlarını ve devletleri harekete geçirmiştir. Dünyanın elektrik üretiminin büyük çoğunluğu fosil yakıtlar veya nükleer enerjiden sağlanırken rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları çok küçük yüzdeler elde etmektedir. Yani, güneş enerji santralleri mevcuttur lakin bunlardan yeterince faydalanılamamaktadır. Bunun için yeni sistemler geliştirilmekte, daha verimli santraller kurulmakta, devletler güneş enerjisinden daha fazla faydalanmanın yollarını aramaktadır. Öyle ki artık güneş enerjisi sistemleri küçük boyutlara indirilmiş ve günlük kullanım için bile tercih edilir olmuştur.

Neden Güneş Enerjisi?

Güneş enerjisi en başta temiz ve çevreci bir enerji türüdür. Üretilmesinde ve bununla ortaya çıkan diğer kaynakların daha az tüketilmesini düşündüğümüzde, çok az da olsa ortaya çıkan zararı tolere edilebilmektedir. Temiz ve çevreci olması dolayısıyla dünyaya çok çok az zarar verdiğinden geleceğimiz açısından çok mühim bir enerji türüdür. Bununla birlikte güneş enerjisinden elektrik üretmenin tek maliyeti kurulan güneş enerji sistemidir. Güneş enerji sisteminin kendi maliyetini çıkarmasının ardından neredeyse hiç maliyeti olmayacaktır zira hammadde güneş enerjisidir ve tamamen ücretsizdir.

Güneş Enerjisinin Faydaları

Güneş enerjisinin elektrikte veya başka türlü bir şekilde kullanımının birçok faydası bulunuyor. Bunları tek tek ele alırsak;

  • Maliyet: Güneş enerjisinin maliyeti yoktur. Zira kaynağı güneştir. Bu sebeple, güneş enerjisini bir şekilde başka bir enerji türüne çevirip kullanmak için kurulan sistemlerin maliyeti dışında herhangi bir maliyeti bulunmamaktadır. Diyelim ki bir fabrikanın elektriği güneş panellerinden sağlanıyor olsun. Bu fabrikanın gün boyunca harcadığı elektriği güneşten elde etmesi üretim maliyetini oldukça düşürecektir. Zira sanayide elektrik kullanımı oldukça yüksektir ve bu da firmalara ekstra maliyet olarak dönmektedir. Güneş enerjisi kullanılan binalarda elektrik maliyeti bulunmayacaktır.
  • Temiz ve Çevreci: Elektrik üretimi için güneş enerjisinin kullanılmasının faydalarından birisi de geleceğimize yöneliktir. Fosil yakıtların dünyayı getirdiği nokta ortadayken elektrik üretimi için güneşten faydalanmak fosil yakıt tüketimini azaltacak ve küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi olumsuzluklara engel olacaktır. Güneş enerjisinden elektrik üretmek doğaya neredeyse hiç zarar vermemektedir.
  • Farklı Alanlarda Kullanım: Güneş enerjisi sadece elektrik üretimi için kullanılmamaktadır. Isıtma ve sıcak su gibi başka ihtiyaçlar için de güneş enerjisi kullanılabilmektedir.

Evinizde Elektriği Güneş Enerjisi ile Üretin

Tüm bunları ele aldığımızda, hem temiz hem çevreci hem de maliyeti düşük olan güneş enerjisi hayatımızın bir parçası olmalı diye düşünebiliriz. Örneğin evlerde kullanılan elektriği güneş enerjisi ile üretmek gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay hale gelmiştir. Peki bu nasıl sağlanır? Bunun ne gibi faydaları vardır?

Evlerde kullanılan elektriği güneş enerjisi ile üretmek için müstakil evin veya binanın çatısına güneş panelleri yerleştirmek ve bu panellerin şebekeye elektriği vermesini sağlamak için kurulan sistemi kullanmak gerekir. Güneş enerjisinin tek dezavantajı gece çalışamıyor olmasıdır. Bu da, gündüz üretilen elektriği depolayan akülerin gece vakti kullanılması ile aşılabilmektedir. Üstelik, gelişen teknoloji sayesinde güneş panellerinin verimi yükselmiş ve bunun neticesinde de güneşten faydalanma süresi azaldığı durumlarda dahi elektrik üretebilme durumu ortaya çıkmıştır.

Evlerde kullanılan elektriğin güneş enerjisinden elde edilmesinin birçok faydası bulunmaktadır. En başta, ev ekonomisine yapılan katkı gelir. Bugün birçok evin aylık elektrik tüketimi ve bunun sonucunda gelen faturası bütçeyi sarsacak konuma gelmiştir. Bunu ele aldığımızda, sadece kurulum maliyeti bulunan güneş enerji sistemlerinin ev ekonomisine orta vadede bile ne kadar fayda yapabileceğini görebiliriz. Buna ek olarak, bu dünyada yaşayan her birey gibi dünyamıza karşı olan sorumluluğumuzu unutmayarak çevreci ve temiz bir enerji kullanmak da bunun faydalarından sayılabilir.

Solarkol Güneş enerjisi

Güneş Enerjisinde Solarkol

Evlerde kullanılan elektriği üretmek için kullanılacak güneş enerji sistemlerinin gelişmiş teknoloji ürünü olması ve günümüz şartlarına uyumlu olması öncelikli kriterlerden birisi olmalıdır. Biz Solarkol olarak lisanssız elektrik üretimi yapmak ve evinde kullandığı elektrik için güneş enerji sistemi kullanmak isteyenler için geliştirdiğimiz sistemimizle hem yüksek teknolojiyi hem de günümüz şartlarına uyumlu sistemi sunmayı vaat ediyoruz. Solarkol güneş enerji sistemlerinin klasik güneş enerji sistemlerinden birçok farkı bulunmaktadır. Tek tek bakacak olursak;

  • Solarkol Yüksek Verimle Çalışır: Klasik sistemlerde güneş panellerinden birisinin veriminin düşük olması tüm sistemi etkilerken üretimi de düşürmekteydi. Solarkol olarak geliştirdiğimiz sistemde paneller bağımsız olarak çalışmakta ve ürettikleri elektrik ayrı ayrı olarak sisteme verilmektedir. Böylelikle herhangi bir sebeple verim düşüklüğü yaşayan panellerin tüm sistemi etkilemesinin önüne geçilmiştir.
  • Solarkol Uzaktan İzlenebilir: Solarkol güneş enerji sistemlerinin tüm verileri uzaktan izlenebilmektedir. Panellerin ürettiği elektrik, verimleri, sistemin toplam üretimi, harcama, güvenlik gibi birçok konuda izleme platformumuz üzerinden bilgi alabilirsiniz. Böylelikle istenilen her anda ulaşılan verilerle sistem istenen her an kontrol edilebilir ve müdahale gerektiren şeylere hemen müdahale edilebilir.
  • Solarkol Güvenlidir: Klasik sistemlerde şebekeye elektrik verilme sonlandırıldığında panellerin üretimi devam ettiği için bazı güvenlik sorunları ortaya çıkabilmekteydi. Yangın, elektrik çarpması gibi birçok olumsuz durumla karşılaşılabilmekteydi. Solarkol güneş enerji sistemleri güvenlik konusunu ön planda tutmaktadır. Yangın, elektrik çarpması gibi şeyler ortaya çıkmasın diye sistem güvenliği sağlanmıştır ve bu izleme platformu üzerinden de kontrol edilebilmektedir.

Solarkol Güneş Enerji Sistemlerinin Faydaları

Evinizde tercih edeceğiniz Solarkol ürünleriyle hem güneş enerji sistemlerinin faydalarından yararlanabilir hem de Solarkol’un sunduğu teknolojik özellikler sayesinde bu faydalar daha da artmaktadır. Maliyetin olmadığı güneş enerjisi, Solarkol güneş enerji sistemleriyle daha verimli olarak kullanılabilir. Ekonomik ömrü daha uzun olacak güneş enerjisi, uzun vadede daha fazla tasarruf sağlar. Aynı zamanda teknolojik özellikleriyle Solarkol evlerde kullanılmak istenen güneş enerjisini daha faydalı hale getirmektedir. İstenilen anda ulaşılabilen veriler sayesinde sistem her an kontrol altında olacak ve kapatma, devreye alma ve kullanım ona göre belirlenebilecektir. Ayrıca, güvenlik önlemleriyle de dikkat çeken Solarkol güneş enerji sistemleri evinizi güneş enerji sistemlerinin bazı olumsuzluklardan da korumaktadır.

Solarkol güneş enerji sistemleri hakkında bilgi almak, detaylı bilgiye ulaşmak ve sipariş vermek veya teklif almak için sitemizi ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.