Güneş enerjisi kurulumu nasıl yapılır

Güneş enerjisi kurulumu yıllar içinde daha kolay hale geldi ve güneş enerjisi teknolojisinin sürekli ilerlemesi ile güneş enerjisi modüllerinin ve fotovoltaik sistemlerin kurulumu gelecekte kesinlikle daha da basit hale gelecek. Ancak bu, güneş enerjisi kurulumunun kolay bir süreç olduğu veya herkesin denemesi gerektiği anlamına gelmez.

Solar Kurulum ve Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Güneş enerjisi kurulumunun güneş ışığında yüzlerce volt elektrik üreten modüller ve ekipmanlarla çalışmayı içermesi sebebi ile PV sistem veya evinizde güneş panelleri bileşenlerinin kurulumuna başlamadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken önemli güvenlik protokolleri vardır. Pratikte güneş enerjisi kurulum işi bir alanında uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmelidir.  Ayrıca koşulla,  başvurulan izinler ve özel elektrik standartlarına uyulmalıdır.

Güneş Panelleri ve Güneş Enerjisi Sistemi Montajı Nasıl Yapılır?

Öncelikle güneş panellerinizi monte edeceğiniz alanın panel sistemini ve ağırlığı destekleyecek kadar güçlü olduğundan emin olmanız gerekir. Çökme riski taşıyan ve nihayetinde tamiri maliyetinden daha fazla tutacak bir çatıya güneş panelleri kurmak doğru bir hareket olmayacaktır.

Solar kiremit tercih etmediyseniz, güneş paneli montajı sürecinde yapmanız gereken bir sonraki şey çatınızın boyutlarını ölçmek ve güneş panellerinizin uygun alanda olduğundan emin olmaktır. Güneş panelleri kurarken, gelecekte daha fazla kolektör için bolca alana sahip bir alan kullanmayı da düşünmelisiniz.

İlk olarak birinci adım: Güneş panellerini kurmadan önce eğimli çatılara braket, düz çatılara da raylar takmalısınız. Güneş enerjisi modülleri için braketler, fiziki satıcılardan, online sitelerden veya uzman güneş enerjisi perakendecilerinden satın alınabilir. Solar kurulum, paneli istediğiniz açıda konumlandırmanıza izin veren bir montaj rayı sistemi kullanır. Voltaj üretimini aynı tutmak için tüm güneş panellerini çatı eğimi değişse bile aynı açı ve yükseklikte tutmanız önemlidir. Braketleri veya montaj raylarını takarken, çatıdaki deliklerden yağmur suyunun sızmasını önlemek için çatıdaki vidaları deleceğiniz yerlerde çatı dolgu macunu kullanmanız gerekmektedir.

Ardından güneş enerjisi modüllerinizi çatınıza kaldırarak konsollara veya ray sistemine yerleştirip konsol veya ray sistemine takarak sabitleyin.

İkinci adım: Güneş panellerinin montajı tamamlandığında istediğiniz güç üretimine göre bunları birbirine bağlamanız gerekecektir. GİS sistemi için kullanacağınız kablolarınızın uygun şekilde yalıtıldığından ve su geçirmez materyallerden üretildiğine emin olun. Elektrik çarpmasını önlemek için, güneş panelleri kurarken her zaman montaj parçalarından toprağa bir topraklama kablosu bağlayın.

Üçüncü adım: Modüller bağlanıp hizalandıktan sonra, modüllerin altına, bir bağlantı kutusuna, evin duvarına ve sisteminizdeki ilk fotovoltaik bileşene genel olarak DC ayırıcıya bir kablo kanalı takılmalıdır.

Dördüncü adım: Tüm fotovoltaik bileşenlerinizi bağlamadan sağlayıcının belirttiği talimatları uygulayarak kurum işlemini gerçekleştirin. İnverterinizi ve diğer fotovoltaik bileşenleri bir garaja veya bahçeye kurabilirsiniz.

Beşinci adım:  Tipik bir PV kurulumundaki inverterinizden gelen gücü evinizin AC bölücüsüne ve diğer sistem bileşenlerine yönlendirmektir. Bunu yapmak için önce ana şalteri kapatın ve tüm AC ve DC güç kaynaklarını kapatın.

Altıncı adım: İnverterinizi AC devre kesici panelinize bağlayın. PV kablolarını DC ayırıcıya ve fotovoltaik sistemin diğer bileşenlerine DC ana ayırıcıya kadar bağlayın. Ardından ana DC bağlantı kesme anahtarını invertöre bağlayın. Artık devre kesicilerinizi ve DC / AC kesicilerinizi açabilirsiniz ve güç AC Devresinden gelecektir. Kesici, panoyu evinizdeki tüm elektrik tüketicilerine dağıtır.

Güneş enerjisi beslemesi için kullanılan devre kesici, AC devre kesici panelinin kapasitesinin yüzde yirmisini geçmemelidir. Yani evinizin güç kaynağı 200 amper ise bu, kesicinizin boyutunu 40 amper ile sınırlayacaktır. Güneş panelleri ve daha büyük amperli bir PV sistemi kuruyorsanız, evinizin güç kaynağını 200 amper veya daha fazlasına yükseltmeniz faydalı olacaktır.

Güneş Enerjisi Maliyetleri Neye Göre Belirlenir?

Güneş Pili Çalışması