Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır?

Güneş, doğal enerji kaynağıdır. Güneşten gelen ısının elektrik enerjisi olarak kullanılması, güneş panelleri ile birlikte sağlanır. Ucuz maliyetli olduğu gibi gelecekte yatırım amaçlı olarak da kullanılabilir. Peki, güneş enerjisi nasıl çalışır?

Güneş Enerjisi Nedir?

Birincil enerji kaynağı olan güneş dünyamızı aydınlattığı gibi çeşitli teknolojik ürünlerde kullanılan elektrik enerjisinin oluşturulması adına da kullanılır. Güneş enerjisinin oluşabilmesi için güneşin ısı sisteminden gelen fotonlar, güneş panellerine düşer. Buradan da diğer yardımcı ekipmanlar ve birlikte güneş enerjisi oluşturulur. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğu gibi doğal enerji kaynaklarından en önemlisidir.

Güneş Enerjisi İle Çalışan Sistemler

Güneş enerjisi, oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Güneş ışınlarından gelen ısının, elektrik enerjisinde kullanması faydaları arasında önemli bir konumdadır. Güneşli ve  oldukça sıcak yerlerde birçok çatı da ya da beton üzerinde güneş panelleri bulunur. Bu paneller günlük yaşamda kullanılabilecek elektrik enerjisinin dönüşümünü sağlar. Güneş enerjisi nasıl çalışır? Güneş enerjisi yalnızca evlerde değil;

  • Deniz araçlarında
  • Uzay oda sistemlerinde
  • Ya da elektronik cihazların çalışmasında da tercih edilir.

Aynı zamanda güneş enerjisinin kullanım alanlarında kol saati, trafik ışıkları, çeşitli elektronik cihazlar ve bununla ilgili birçok üründe gelir. Genel olarak günlük yaşamda kullanılan birçok eşyanın çalışabilmesi için tercih edilir. Maliyeti düşük olduğu gibi depolama sistemleri de mevcuttur.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisinin alınabilmesi için güneş panelleri kullanılır. Bu paneller çalışma sistemi üzerine düşen fotonlarla birlikte sağlanır. Fotonlar direkt olarak solar hücrelere çarpar. Buradaki elektronlar harekete geçtiği takdirde, güneş ışınlarının atomları ayrılır. İletkenler güneşten gelen enerjinin artı ve eksi taraflarına bağlandığı takdirde, elektrik devresi meydana gelir. Böylelikle de elektronlarla birlikte elektriğin üretimi de gerçekleşir. Güneş enerjisi nasıl çalışır? Birçok hücre bir araya geldiği takdirde enerji sisteminin oluşması mümkündür. Solar panellerin çalışma sistemi, direkt olarak güneşten gelen enerji ile birlikte fotonların düşmesi şeklinde gerçekleşir. Burada ne kadar çok güneş enerjisi gelirse gelsin aynı oranda elektriğin üretilmesi mümkündür. Güneş panelleri güneş enerjisinin oluşmasında tek başına bulunan bir sistem değildir. Beraberinde yardımcı ekipmanlar da bulunur.

Güneş Panelleri Hangi Malzemeden Oluşur?

Güneş enerjisinin alınmasında, güneş panelleri sistemindeki belirli malzemelerden dolayı bu işlemi gerçekleştirir. Burada yarıiletkenler bulunur. Yarı iletkenler, silisyum yapı malzemesinden üretilmiştir. Herhangi bir akü ya da depolama sisteminde bulunan aynı malzemeler yer edinir. Pozitif ya da negatif iki tabaka şeklinde bulunan iletkenler, silisyumla birlikte güneş enerjisinin istenilen düzeyde almasını sağlar. Böylelikle elektrik üretimi de aynı oranda gerçekleşir.

Güneş Panellerinin Bakımı

Güneş panelleri, diğer bilinen cihazlara göre sürekli olarak bakım gerektirmez. Burada uzun yıllarca bakımsız bir şekilde sistem dayanabilir. Ancak yılda bir ya da iki kez kontrol ve onarım çalışmalarının yapılması gerekir. Burada invertör cihazının bir kez değiştirilmesi ömür boyunca kullanabilmeniz adına kolaylık sağlar. Doğal bir kaymak olduğu gibi 25 yıla kadar kullanılabilme kapasitesine sahiptir. Ancak kalitesiz paneller kullanıldığı takdirde arızalanma durumunda bütün sistemin çalışması etkilenebilir. Burada inverter cihazı düzenli olarak değiştirildiği takdirde, oluşabilecek herhangi bir arıza tüm sistemin çalışma sistemini etkilemez.

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneş enerjisinin alınabilmesi için güneş panelleri kullanılır. Buradaki çalışma sistemi;

  • Silikon hücreler
  • Metal çerçeve
  • Panel üzerinde bulunan kablolar
  • Cam muhafaza ünitesi
  • Doğrusal akım ve alternatif akımın gerçekleşebilmesi için diğer kablolar yer edinir.

Silikon sistemler güneşten gelen ışının yeterli düzeyde emilmesi adına bulunur. Buradaki dönüşümün sağlanması da iletkenlerle gerçekleşir. Silikon direkt olarak hücrelere çarptığı anda, fotonlar yayılmaya başlar. Fotonlar fotovoltaik olarak da adlandırılır. Silikon sistemlere çarpan fotonlar, güneşten gelen ışığın günlük yaşamda tercih edilen elektriğe dönüştürülmesini sağlar. Burada parçacıklar şeklinde çarpması mümkündür. Doğru akım yani diğer bir ifade ile direkt olarak güneşten gelen elektronlar alternatif akıma dönüşür. Alternatif akım ise gün içerisinde ya da herhangi bir elektronik cihaz da kullanılabilen akımdır. Böylelikle sistem dönüşüm şeklinde çalışma gerçekleştirir. Güneş sisteminden gelen üretimin izlenebilmesi ve gücün yeterli oranda alınabilmesi için elektrik sayacı ölçüm yapar. Elektrik sayacı yüksek oranda döndüğü takdirde enerjinin de aynı oranda artış sağladığı gözlenebilir.