Güneş Enerjisi Panelleri

Güneş Enerjisi Panelleri

Güneş enerjisi panelleri, güneşten gelen ışınları bir dizi işlem sayesinde elektriğe çevirmek için kullanılmaktadır. Böylelikle hem masrafsız hem de kullanım alanı oldukça geniş olan enerjiyi, diğer sistemlere göre çok daha kolay bir biçimde elde etmek mümkündür. Panellerin farklı birçok türü vardır. Çalışma prensipleri ise değişiklik göstermektedir.

Esnek Güneş Paneli Nedir?

Esnek paneller; kullanım alanının genişliği sayesinde birçok değişik beklentiyi de karşılayabilmektedir. Esneme payı oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra çok uzun yıllar boyunca başarılı bir performans göstermektedir. Kırılması gibi son derece olumsuz olan bir durum ortaya çıkmaz. İki farklı yapı üzerinden tasarlanırlar. Bunlardan birisi monokristal iken diğeri ise polikristaldir. Klasik panellerden farklı olarak hiçbir şekilde alüminyumdan üretilmiş bir çerçeveye sahip değildir. Özellikle çok eğimli olan çatılar ve kubbe şeklinde tasarlanmış olan yapılarda tercih edilmektedir. Bundan dolayı piyasada çok büyük bir ilgi görmektedir.

Monokristal Güneş Paneli Nedir?

Güneş enerjisi panelleri arasında özellikle verim anlamında en iyi olanıdır. Yüzde 24 oranlı bir kazanım söz konusudur. Çok küçük ve sınırlı bir alan üzerinde çalışmasına rağmen burada üretmiş olduğu enerji yüksektir. Bu yüzden fiyat performans açısından çok idealdir. Bu durum ürünün fiyatlarına yansımıştır. Diğer panellere göre biraz daha yüksek meblağlı olsa da, ortaya çıkan sonuç baz alındığında bu durum özellikle işletmeler için büyük bir sorun teşkil etmez. Üretilmiş olan elektrik çok daha uzun ömürlüdür. Her mevsimde çalışması mümkün olsa da özellikle yaz aylarının uzun sürdüğü yerlerde çok daha başarılıdır.

Polikristal Güneş Paneli Nedir?

En çok tercih edilen güneş panelleri içinde yer almaktadır. Bunun birden çok nedeni söz konusudur. İlki ise elde etmiş olduğu verimdir. Genellikle yüzde 15 oranlı bir verimlilik dikkat çekmektedir. Özellikle piyasada yer alan panellerin yarısından çoğu bu sisteme sahiptir. Havada yer alan ısı farklılıklarından etkilenmesi, bunun haricinde kalan paneller ile değerlendirildiği zaman düşüktür. Maddi anlamda avantaj sağlar. Çünkü düşük olan maliyetleri ile öne çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi Panelleri

İnce Film Güneş Enerji Paneli Nedir?

Güneş enerjisi panelleri arasında yer alan ve şeklinde dolayı ince film olarak adlandırılmış sistem genellikle çok düşük ihtiyaçları karşılayabilmek için kullanılmaktadır. Verimlerinin bu noktada az olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı zamanda kaplamış olduğu alan oldukça büyüktür. Genel olarak yüzde 7 civarında bir verimlilik öne çıkmaktadır. Görünüm açısından tatmin edici olduğu için özellikle tasarım ve estetik kaygıları ön planda olan işletme ve kişiler için idealdir. Montajı çok kolay bir biçimde yapılır. Hafif olması avantaj olarak kabul edilir.

Güneş Enerji Panelleri Nasıl Çalışmaktadır?

Güneş enerjisi elde eden panellerin çalışma prensipleri açıktır. Foton, güneş ışığının paketlenmiş hali olarak tanımlanmaktadır. Bunlar, özel bir biçimde tasarlanmış olan solar hücreler adı verilen panelin üst kısmındaki yere çarpmaktadır. Bunun adından ise elektronlar hemen hareketlenmeye başlarlar. Sonrasında ise ilgili yapı atomlarından ayrılır. Bu noktada iletken olarak bilinen aparat, hücrelerin eksi ve artı kısımlarına bağlanmaktadır. Ortaya böylelikle bir elektrik devresi çıkacaktır. Bunun sonucunda enerji üretilmiş olacaktır.

Güneş enerjisi üreten bu panellerin kullanım alanı konusunda bir sınırlama söz konusu değildir. Özellikle çok güneş alan yerlerde tercih edilebileceği gibi az güneş olduğu zaman da öne çıkması, ürünün işlevsel olduğunu göstermektedir. Günümüzde hem şehir içinde hem de şehir dışında ve değişik arazi yapılarında kullanılabilmektedir. Üstelik sadece fabrika, büyük işletmeler değil, evlerde de başarılı sonuçlar vermektedir. Birçok uzman tarafından geleceğin enerjisi olarak tanımlanan bu sistem, Solarkol tarafından hem kısa süre içinde hem de yüksek olmayan maliyetler sonrasında profesyonel bir biçimde kurulmaktadır.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

Güneş enerjisi panelleri sayesinde şu avantajları elde etmek mümkündür;

  • Kesinlikle sonsuz bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Güneş ışınlarının kendisini gösterdiği her an tercih edilir. Bundan dolayı hem sürdürülebilir hem de yenilenebilir olarak tanımlanmaktadır.
  • Zararlı gaz salınımı gibi insan sağlığını büyük riskler içerisine sokacak durumlar ortaya çıkmaz.
  • Sessiz bir biçimde çalışması, hem size hem de çevreye zarar vermemesi anlamına gelmektedir.
  • Bakımı kolay olmasının yanı sıra aynı zamanda çok sık gerçekleştirilmez.

Paneller üzerinden elde edilecek olan güneş enerjisi, özellikle şebekeye çok uzak yaşayan kişiler için avantaj demektir.