Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş enerji sistemleri, güneşten yer yüzüne gelen olan ışınların başarılı bir biçimde elektriğe çevrilmesini sağlamaktadır. Bu tekniğe Fotovoltaik adı verilmektedir. Işık, foto kelimesi ile ifade edilirken, elektrik gerilimi için ise Voltaik kelimesi kullanılmaktadır. Hem masrafının çok düşük olması hem de oldukça yüksek verim elde edilmesinden dolayı değişik alanlarda kullanımı artmıştır.

Güneş Enerjisi Sistemleri Nasıl Çalışır?

Güneşten enerji elde edebilmek için kullanılan özel sistemlere panel adı verilmektedir. Farklı birçok türü vardır. Bunlar, güneş ışığının geliş yönüne göre yerleştirilmektedir. Hem düz ve boş arazilerde hem de farklı özelliklere sahip olan yapıların üstünde kullanılabilmektedir. Profesyonel bir biçimde monte edilmesi şarttır. Güneş ışınları içinde yer alan ve foton adı verilen paketler, panellerin üstündeki özel yapıya çarpar. Bunun ardından elektronlar hareketlenir ve sonrasında ise voltaj oluşur.

Burada yer alan elektrik devresi çok büyük bir öneme sahiptir. İlgili cihaz üzerinden güç akışının sağlıklı bir biçimde sağlanması mümkündür. Tüm bunları yapan ise hücrelerdir. Bunlar panellerin üst kısmında bulunmaktadır. Burada  bulunan ve hayati derecede öneme sahip olan inverter ise güneş enerjisinin kullanımı için çok mühimdir. Çünkü mevcut sistemle elde edilmiş olan enerji doğru akım özelliğine sahiptir. Bunun alternatif akım olarak dönüştürülmesi gerekmektedir. İşte bunu yapan inverterdir.

Güneş Paneli Nedir ve İşlevi Nasıldır?

Güneş enerji sistemleri denildiği zaman akla hemen paneller gelir. Bunların hem özellikleri hem de sahip olduğu işlev büyük önem taşır. Şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Güneş panelleri tek tip değildir. Kullanım alanı, yapısı, verimliliği gibi değişik parametreler baz alınarak çeşit çeşit tasarlamışlardır. Özellikleri ne olursa olsun, güneş ışını ile temas etmektedir ve bu tüm ürünlerde aynıdır.
  • Burada özel şekilde tasarlanmış olan silikonlardan oluşan bir yapı vardır. Bunlara hücre adı da verilmektedir. Elektrik enerjisine dönüşüm ilgili yerde başlamaktadır.
  • Elde edilmiş olan elektrik enerjisinin doğru akıma çevrilmesinden sonra bunun kullanım alanında hiçbir sınırlama yoktur.
  • Panelleri, çok sık olmamakla beraber belli zaman dilimleri içerisinde bakımı yapılmalıdır.
  • Her şeyden önemlisi ise bunların kurulum aşamasıdır. Solarkol, bu alanda yerli üretim yapan ve dışa bağımlılığı minimuma çekme amacına sahip bir şirket olarak, farklı türdeki panellerin kurulumunu başarılı şekilde gerçekleştirmektedir.
Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemlerindeki Panellerin Türleri Nelerdir?

Güneş enerji sistemleri paneller üzerinden çalışmaktadır. Bunların çeşitleri ve sahip oldukları özellikleri şöyledir;

  • Monokristal, verim oranı açısından değerlendirildiğinde en iyi ürün olarak dikkat çekmektedir. Maliyetinin çok yüksek olmaması bir diğer özelliğidir. Yüzde 24 gibi oldukça tatmin edici bir verim sağlar. Bunun yanı sıra mevcut paneller üzerinden edinilmiş olan enerjinin kullanımı çok daha uzun sürelidir. Bundan dolayı pahalıdır. Üstelik dayanıklı olmasından dolayı yıllarca başarılı şekilde ilk günkü performansını vermektedir. Yapımında çok yüksek dereceye sahip olan silikonlar tercih edilmiştir. Güneş ışığının oldukça az olduğu Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde de öne çıkar. Türkiye’de büyük bir ilgi görmektedir.
  • Polikristal güneş enerji paneli ise fiyat olarak daha ucuzdur. Bundan dolayı kullanım alanı çok yaygındır. Fakat buna karşılık ortaya çıkmış olan enerjinin verimi, monokristal panellerle kıyaslandığı zaman düşüktür. Isı toleransı çok yüksek değildir. Atık silikon yüzdelerine baktığımızda yüksek olmadığını görmekteyiz. Özellikle sistem için çok fazla para ödemek istemeyen işletme ve kişiler tarafından tercih edilmektedir.
  • İnce filmli güneş panelleri, sahip olduğu özel yapısı sayesinde çok daha fazla güneş ışınını çekmektedir. Fakat bunun sonrasında ortaya çıkan verim yüksek değildir. Hücreler arasında bağlantı gerektirmemesi, onu diğer tüm panellerden ayırmaktadır. Kurulumu için oldukça geniş alanların tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Son olarak esnek güneş panellerinden bahsetmek gerekirse, engebeli ve düz olmayan yerlerde tercih edildiğini hemen söylemek lazım. Tasarımı oldukça başarılıdır. Maliyetinin de çok az olması bir diğer özelliğidir.

Güneş Enerjisi Sistemleri Kullanım Alanları Nereleridir?

Güneş enerji sistemleri artık çok değişik yerlerde kullanılmaktadır. Soğu hava depoları bunların başında gelir. Gerek endüstriyel işletmeler gerekse fabrikalarda başarılı şekilde tercih edilir. Evlerde de kullanımının önünde hiçbir engel yoktur. Kırsalda yaşayan, şehir elektrik şebekesine uzak olan meskenler için büyük bir avantaj demektir. Son yıllarda sokak ve yol aydınlatması başta olmak üzere değişik hizmetlerin verilmesinde de öne çıkmaktadır.