Güneş Enerjisiyle Isınmak Mümkün mü

Güneş enerjisi günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Elektrik bilinen ilk kullanım alanıdır. Bunun yanında ısınmak için de güneş enerjisi giderek yaygınlaşmaktadır. Genel olarak doğalgaz ve diğer kalorifer mantığı ile aynı çalışma prensiplerine sahiptir. Güneş enerjisinin çok fazla kullanılmak istenmesinin sebebi çevreye ve doğaya zarar vermemesidir. Bu sayede karbon salınımı olmadan aynı şekilde tüm işlemler yapılabilmektedir.

Güneş enerjisi günümüzde birçok alanda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarının bazıları şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Tarım
 • Endüstri
 • Enerji santralleri
 • Elektrik
 • Sıcak ve soğuk su üretimi
 • Güncelik ürünlerin enerjileri
 • Elektrikli araçlar
 • Binaların ve evlerin elektrik ve ısınma ihtiyacı

Güneş Enerjisi Isıtmada Nasıl Kullanılır?

Güneş enerjisi genel prensip olarak diğer ısıtma sistemleri ile aynı mantık ile çalışmaktadır. Depolanan güneş enerjisi suyu ısıtmakta ve ısınan su petekler ile ısınacak alanlara dağıtılmaktadır. Bu sayede alan ısınmakta ve güneş enerjisi ısınmada kullanılabilmektedir. Yine depolanan ısının ayarlanması ile daha sıcak ya da ılık ortamlar oluşturulabilir.

Güneş enerjisinin en çok kullanılmasının nedeni doğaya zarar vermemesidir. Bunun yanında çevreye atık bırakmamaktadır. Yine sürekliliği olan bir enerji çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Doğalgaz ya da petrol gibi ürünler bir zaman sonra tükenebilecek ürünlerdir. Ancak güneş ışık yaymaya devam ettiği sürece kullanılabilmektedir. Bu nedenle kullanım alanları her geçen gün artmaktadır.

Güneş Enerjisi Isıtma Çeşitleri Nelerdir?

Güneş enerjisi özellikle evlerde ısınmak için son yıllarda çok fazla kullanılmaktadır. Her ne kadar diğer enerji çeşitlerine göre pahalı gibi dursa da uzun vadede her açıdan daha avantajlıdır. Bu nedenle yaptıran kimseler doğaya karşı sorumluluğunu yerine getirmektedir. Güneş enerjisi ile doğaya kötü ve zararlı gazların salınımı tamamen bitmektedir.

Güneş enerjisi ev ısıtma sistemlerinde aktif ve pasif olarak iki ayrı sistem ile kullanılır. Genel prensipler aynı olmaktadır. Ancak ısının depolanması aşamasında farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Pasif sistemde dışarıdan pompalama sistemi bulunmamaktadır. Isı güneşten alınır, depolanır ve dağıtılır. Isının depolanması bu sistemde mutlaka gereklidir. Çünkü gece güneşin olmadığı saatlerde depolanan enerji kullanılacaktır. Dağıtılan enerji suyu ısıtır ve evlerin ısınması sağlanır.

Aktif güneş enerjisi sistemlerin de ise güneş enerjisi kolektörleri devreye girmektedir. Kollektörler ışığı ısıya çevirmektedir. Sistem kapalı devre olarak çalışmaktadır. Kollektörler içerisinde ısıtıcı sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı güneş ile birlikte ısınmaktadır. Isınan sıvı sirkülasyon ile dolaşım içerisine girer. Akışkan sıvı ısıyı, ısınma için kullanılacak suya aktarmaktadır. Daha sonrasında soğuyan sıvı yeniden kollektörlere dönmektedir. Bu sistem ile ısınma mümkün olmaktadır.

Bu sistemin genel olarak kullanıldığı alanlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Yerden ısıtma
 • Duvardan ısıtma
 • Radyatör ile ısıtma
 • Fan Coil

Bu alanlar güneş enerjisi ile aktif ısınmanın kullanıldığı alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Her geçen gün kullanım alanları artmakta ve daha da temiz çevre için yaygınlaşmaktadır.

İzleme Platformu Nedir?

Düzlemsel Güneş Kollektörü Nedir