Güneş Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Güneş sadece ışık ve ısı kaynağı değil aynı zamanda yaşam kaynağıdır. İnsanlık tarihi boyunca tarihi, din ve bilimsel olarak pek çok farklı alanda kendine yer bulan güneş, çoğu kişinin hakkında yanlış bilgilere sahip olduğu da bir oluşumdur. Güneş sistemi ve güneş üzerine yoğunlaşan araştırma güneş hakkındaki pek çok farklı gerçek bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır. İçine 1.300.000’den fazla Dünya sığabilecek büyüklükte olan Güneş, mevcut etkileri ile birlikte insan yaşamında her gün doğrudan bir etki yapmaktadır. 

Güneş Hakkında Bilmemiz Gerekenler Neler?

İşte güneş sistemi hakkında dikkat çeken özellikler, doğru olduğu sanılan hatalar ve yanılgılar;

Güneş sistemindeki en büyük nesne güneştir. Dünyadan yaklaşık 93 milyon mil uzaklıkta olan bir yörünge üzerinde dönüş yapan Güneş, çekirdeğinde meydana gelen patlamalar ile birlikte etrafa ışık ve ısı yaymaktadır. Çok güçlü bir manyetik alana sahip olması nedeniyle Güneş kaynaklı oluşan ışık ve ısı, rüzgarın da etkisi ile birlikte tüm Güneş sisteminde etkili olmaktadır. 

Güneş bir cüce yıldız olarak da kabul edilmektedir. Yerçekiminin etkin olması Güneş başta olmak üzere tüm sistemin bir arada ve aynı şekilde kalmasını sağlar. En büyük gezegenlerden en küçük gezegene kadar her bir gezegen ve uzaydaki nesne, yer çekimi etkisi ile birlikte yüzyıllardan beri aynı şekilde dönüş hareketlerini sağlamaktadır. 

Güneşin dünya üzerindeki etkileri neler?

Güneşin ve Dünyanın kendi ekseni ve yörüngesinde dönmeye devam etmesi pek çok farklı oluşumun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Mevcut yörüngesel hareketler Güneş ve Dünya arasında farklı bir bağlantının oluşmasını sağlamıştır. Bu doğrultuda okyanusların akıntı yönleri, hava durumu, iklim, radyasyon kuşakları, mevsim gibi pek çok farklı oluşum ve özellik Güneş ile Dünya arasındaki bu ilişkiden kaynaklanmaktadır.

Üstelik Güneşin ve dünyanın kendi özel formu nedeniyle dünya üzerindeki farklı noktalarda güneşin etkileri farklıdır. Güneşin kendi etrafındaki dönüş süresi, Ekvatorda yaklaşık 20 gün sürerken kutuplara gidildiğinde bu süre 35 güne çıkmaktadır. 

Güneş bir gaz topu olarak kabul edilmektedir. Yerçekimi nedeniyle bir arada kalmaya devam eden bu gazlar içerisinde yüzde 92.1 hidrojen, yüzde 7.8 ise helyum bulunmaktadır.

Güneş hakkında bilmemiz gerekenler arasında en önemlisi ise güneşin bir yaşam kaynağı olmasıdır. Güneşin olmadığı bir dünyada özellikle insan için yaşam söz konusu değildir.

Yaz aylarında Güneş dünyaya yakın mı olur?

Özellikle Kuzey yarım kürede yaz aylarında sıcaklığın artması, Güneş’in Dünya’ya daha yakın bir konuma geldiğini düşündürür. Ancak sıcaklık güneşin mesafesinden dolayı değil dünyanın kendi şeklinden kaynaklanmaktadır. Dünyadaki mevcut eksen eğikliği Dünyanın kendi etrafında dönmesi ile birlikte mevsimsel farkların ortaya çıkmasını sağlar. Yaz aylarında eksen eğikliği tam olarak güneşe doğru döndüğünden dolayı Kuzey yarım kürede yaz aylarında sıcaklık daha da artmaktadır. 

Güneş hangi renk?

Güneş hakkında doğru bilinen ancak yanlış bir şekilde toplumda kabul edilmiş farklı bilgilerden birisi de renktir. Güneş rengi, genellikle sarı olarak bilinir. Mevcut zamanda ve dönemsel etkilere göre bu renk turuncu ya da daha kırmızı bir tona yaklaşabilir. Ancak güneşin gerçek rengi beyazdır. Işık dalgaları uzadıkça ve sıcaklık arttıkça güneş sarı olarak algılanır.

Güneş bir alev topu mu?

Güneşle ilgili yaşanan bir diğer yanılgı ise güneşin bir alev topu olduğunun düşünülmesidir. Yanma kimyasal bir reaksiyon ile birlikte etrafı ışık yayılmasını sağlayan bir olay olsa da güneşte tam olarak böyle bir durum gerçekleşmez. Güneşte nükleer bir reaksiyon gerçekleştirilir. Bu nedenle merkez çekirdekte yaşanan olaylar, Güneş’in etrafa enerji yaymasını kolaylaştırır ve böylece bir alev topu değil, Güneş nükleer etkili bir oluşum olarak dikkat çeker. Güneş’in çekirdeği yaklaşık 15 milyon santigrat derecedir. Bu nedenle güneşe belirli bir mesafeden sonra yaklaşılması söz konusu değildir. Yüksek sıcaklık güneşe erişilmesini imkânsız kılar. 

Güneşin çevresinde 8 gezegen, 5 cüce gezegen, on binlerce astroid, 3 trilyon kadar kuyruklu yıldız ve buzul oluşumlar bulunmaktadır. 

İnsanlık tarihinin her bir aşamasında güneş her zaman kendine yer bulmuştur. Dini inanışlarda, bilimsel kaynaklarda ve insanların günlük yaşamında çok geniş bir yer alan ulan Güneş, bu nedenle hayatın temel kaynağı olarak hayatın içerisinde her zaman kabul görmektedir.