Güneş Paneli Hücresi Nedir?

Güneş Paneli Hücresi Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde, güneş enerjisi de bulunur. Güneş enerjisi,  güneş panelleri ile birlikte elektrik üretiminin sağlandığı önemli enerji kaynağıdır. Güneş panelleri, çevre koşullarına oldukça dayanıklıdır. İletken maddeler yardımıyla oluşturulan enerji, her tür alanda rahatlıkla kullanılır. Güneş paneli hücresi nedir?

Güneş paneli hücresi denilen kavram, güneş paneli üzerinde bulunan ve güneş enerjisini soğurma da oldukça önemli bir faktör olarak yer edinen, enerji kaynağıdır. Güneş paneli, güneş hücresi ile birlikte bulunur. Güneş hücresi, güneşten gelen ışınların elektrik enerjisine dönüştürülmesinde yüksek derecede verim sağlar. Güneş paneli verimliliği, uzun süreli kullanıma dayanıklıdır. Çeşitli koşullar ile birlikte fabrikalarda verimlilik değeri ele alındığı takdirde, genel olarak yüksek performans garantisi verilir. Güneş panelinin verimliliğinde en ufak bir azalma görüldüğü takdirde, bu durum çevre koşullarından ya da panellerin uzunca süre temizlenmemesinden dolayı kaynaklanır.

Güneş Paneli Nedir?

Güneş paneli hücresi, kısaca panel üzerine gelen güneş ışınlarının elektrik enerjisine dönüşümüdür. Güneş ışığı, yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde oldukça önemlidir. Paneller gün ışığını elektrik enerjisini rahatlıkla dönüştürdüğü gibi bu dönüşüm aynı zamanda güneş paneli hücresi ile birlikte yer edilir. Fotovoltaik yani yarı iletken silikon hücreler, enerji üretiminde kullanılır. Bu üretim 0,5 volt enerjinin kullanımı ile oluşur. Hücrelerin belirli seriler sonucunda istenilen gerilimin yakalanabilmesi için akım ve gerilimler oluşturur. Fotovoltaik hücrelerin bir araya gelmesiyle birlikte oluşturulan güneş paneli hücreleri kurulumundan sonra, kullanımı da pratik bir şekilde oluşur.

Güneş Panelinin Yapısı Nasıldır?

Güneş paneli içeriğinde bulundurduğu güneş paneli hücresi ile birlikte oldukça dayanıklı bir yapıdadır. Hücreler çevreye karşı koruyucu katmanlar olarak kullanılır. Panel dışarıdan ve içeriden alüminyum yalıtım malzemeleri ile birlikte oluşur. Bu malzemeler aynı zamanda hücre bağlantısıyla da yer edinir. Alüminyum çerçeveler, paneli dışarıdan gelecek herhangi bir fiziksel etmenlere karşı korur.  Aynı zamanda fiziksel etmenleri ile birlikte montaj için de gerekli yapı, alüminyum çerçeveler ile oluşturulur. Teknolojinin sektörde oldukça hızlı bir gelişim sağlaması ile her alanda kullanılan güneş paneli hücresi, güçlü bir çalışma prensibini bulundurur. Üzerindeki hücreler güneşten gelen ışığı alıp, elektrik enerjisi üretmesi de bataryalarla birlikte sağlanır.

Güneş Paneli Nasıl Yapılır?

Endüstriyel sektörde ve diğer birçok sektörde teknolojinin gelişim göstermesi, yenilenebilir enerji kaynağı olarak bulunan güneş enerjisinin kullanımını da yaygınlaştırılmıştır. Güneş enerjisi, güneş panelleri ile sağlanır. Güneş paneli yapımında direkt olarak %100 saflıkta bulunan silikonlar kullanılır. Silikonlar içeriğindeki bor maddesi ile birlikte oluşur. Dışarıdan gelen ışınları alıp güneş ışığına çevrilmesinde önemli bir yerde bulunan silikonlar, silikon külçeler vasıtası ile birlikte incecik levhalar haline getirilir. Ardından dinlenmeye bırakılır. Güneş ışınlarının tutulması bu yüzeyler ile birlikte sağlanacağı için dinlenilmesi ve soğuma aşaması önemlidir. Bu aşamaya dikkat edilmesi gerekir.

Güneş Paneli Çeşitleri Nelerdir?

Güneş paneli kullanım alanına ve bulunduğu yere göre çeşitli seçeneklere ayrılır. Bunlar;

  • Monokristal güneş paneli
  • Polikristal güneş paneli
  • İnce film güneş paneli
  • Ve son olarak esnek güneş paneli yer edinir.

Güneş paneli çeşitleri üzerinde yeterli düzeyde bir inceleme yapılıp, ardından alana kurulmalıdır. Alana uygun olmayan güneş panelinden, yeterli düzeyde bir etki alınmaz. Bu durumda da kişinin beklediği performans sağlanamaz. Panel çeşitleri aynı zamanda bulunan bölgedeki kullanım amacına göre de kendi içerisinde değişkenlik gösterir.

Hava Koşullarının Güneş Paneline Etkisi

Coğrafi konumlar, hava koşulları ve bunun gibi çeşitli faktörler, güneş panelinden oluşturulan elektrik üretimine oldukça büyük etkiler oluşturur. Örneğin çok güneş alan konumlar ile daha az güneş alan konumlardan üretilen enerjiler, birbiriyle farklı derecelerde yer edilir. Güneş panelleri, bulutlu günlerde de rahatlıkla enerji üretebilir. Yani direkt olarak güneşin yer alması ya da direkt olarak güneş ışığının bulunması, elektrik üretiminin oluşacağını göstermez. Güneş ışınlarının olduğu fakat bulutlu havalarda da, elektrik üretimi için yeterli ışınlar bulunur. Fakat oldukça yağışlı bölgelerde yeterli güneş ışığı, panel için bulunmaz. Bu durumda da aküler doldurulmaz. Sistemin tasarımında güneş ışığına dayalı bir dizayn oluşturulduğu için sürekli yağış alan bölgelerde bu panel, istenilen etkiyi göstermez.