Gunes-Santrali-Elemanlari-

Güneş panelinin, istenilen düzeyde çalışabilmesi için belirli yardımcı ekipmanlara ihtiyacı vardır. Peki, güneş santrali elemanları nedir? Burada, oldukça önemli bir rol oynayan inverter doğru akımların kullanılabilecek alternatif akımı çevrilmesinde tercih edilir.  İnvertör, güneş paneli cihazıdır. Doğru akım, burada DC ifadeleri ile anlatılır. Günlük yaşamda, kullanıma uygun bir şekilde olabilmesi adına dönüşüm yapılır.

Güneş Santrali Elemanları İle Çalışan Sistemler

Güneş enerjisi, oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Güneş ışınlarından gelen ısının, elektrik enerjisinde kullanması faydaları arasında önemli bir konumdadır.

 • Güneşli ve oldukça sıcak yerlerde,
 • Çatı da ya da beton üzerinde güneş panelleri bulunur. Bu paneller, günlük yaşamda kullanılabilecek elektrik enerjisinin dönüşümünü sağlar.

Güneş santrali elemanları;

 • Deniz araçlarında
 • Uzay oda sistemlerinde
 • Ya da elektronik cihazların çalışmasında da tercih edilir.

Aynı zamanda güneş enerjisinin kullanım alanlarında kol saati, trafik ışıkları, çeşitli elektronik cihazlar ve bununla ilgili birçok üründe gelir. Genel olarak günlük yaşamda kullanılan birçok eşyanın çalışabilmesi için tercih edilir. Maliyeti düşük olduğu gibi depolama sistemleri de mevcuttur.

Güneş Santrali Nasıl Çalışır?

Güneş santrali, fosil yakıtların dışında oldukça temiz enerji kaynağıdır. Daha az maliyetli ve çevre dostudur. Doğal kaynakların tükenmesine ya da küresel ısınmaya kesinlikle neden olmaz. Güneş santrali elemanları ile beraber çalışma sistemi mevcuttur.

 • Fotovoltaik paneller üzerinde toplanan, güneş ışınlarının her biri ile elektrik enerjisi elde ediliyor. Paneller, çatı gibi farklı alanlarda bulunmaktadır. Yani güneş ışınları toplamaya elverişli alanlara yerleştirilerek, fotovoltaik paneller de belirli bir dalga boyuna ulaşır.
 • Güneş ışınlarının her biri alındıktan sonra yarı iletken ortam sayesinde elektronik alışverişin oluşması meydana gelir. Bu elektronik akım sayesinde elektrik enerjisi ortaya çıkacaktır.
 • Yeterli seviyede olmayan dalga boyundaki güneş ışınları ise fotovoltaik paneller de ısı enerjisine dönüştürür. Bu temel prensiple beraber çalışma gerçekleşir. Fotovoltaik panellere ek olarak, farklı cihazların birleşiminden oluşmaktadır. 

Güneş Santrali Elemanları Nelerdir?

Güneş santrali elemanları, güneş panelinin en önemli parçalarıdır. Güneş paneli, iletken olan silikon güneş hücrelerinden meydana geliyor. Panel üzerinde toplanan güneş ışınlarının her biri, doğru akım meydana getirir.

Güneş enerji sistemlerinin parçaları şu şekildedir;

 • Güneş paneli
 • Akü
 • İnverter
 • Akü regülatörü olarak ayrılıyor. 

Güneş Santrali Elemanları Ne İşe Yarar? 

Güneş santrali elemanları nasıl çalışır ya da ne işe yarar diyenler için detaylar şu şekildedir;

Güneş paneli; güneş enerji sisteminin en önemli parçasıdır. Güneş paneli ile beraber güneş ışınları panel üzerine toplanır ve elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş panelli miktarı arttıkça, enerji de beraberinde artış göstermektedir.

Akü; panelden sonra güneş enerjisi sisteminin diğer parçasıdır. Solar akü, güneş pili olarak adlandırılıyor. Şarj devreleri ile şarj cihazı solar akıyı oluşturur. Kullanılan akülerin temel özellikleri şu şekildedir;

Uzun kullanım ömrüne sahiptir. Normal akülere göre güneş enerjisinin depolaması da, yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklıdır.  Şarj olma riski oldukça düşüktür.

İnvertör; diğer bir ifadeyle çevirici anlamına geliyor. Güneş enerji sistemlerinde kullanılan inverter panellerinin büyüklüğüne göre tercih edilmektedir.

Akü regülatörü; akünün tam anlamı ile şarj olması ve aynı şekilde tam kapasiteli çalışması anlamındadır. Sayesinde, optimum düzeydeki enerji alınır. Kullanımı, akünün ömrünü uzatıyor. 

Güneş Santrali Hangi Malzemeden Oluşur?

Güneş enerjisinin alınmasında, güneş panelleri sistemindeki belirli malzemelerden dolayı bu işlemi gerçekleştirir. Burada yarıiletkenler bulunur.

Yarı iletkenler; silisyum yapı malzemesinden üretilmiştir. Herhangi bir akü ya da depolama sisteminde bulunan aynı malzemeler yer edinir.

Pozitif ya da negatif iki tabaka şeklinde bulunan iletkenler, silisyumla birlikte güneş enerjisinin istenilen düzeyde almasını sağlar. Böylelikle elektrik üretimi de aynı oranda gerçekleşir.

Güneş Santrali Elemanlarının Bakımı

Güneş santrali elemanları, diğer bilinen cihazlara göre sürekli olarak bakım gerektirmez. Burada, uzun yıllarca bakımsız bir şekilde sistem dayanabilir. Ancak yılda bir ya da iki kez kontrol ve onarım çalışmalarının yapılması gerekir. Burada invertör cihazının bir kez değiştirilmesi, ömür boyunca kullanabilmeniz adına kolaylık sağlar. Doğal bir kaynak olduğu gibi 25 yıla kadar kullanılabilme kapasitesine sahiptir. Ancak kalitesiz paneller kullanıldığı takdirde arızalanma durumunda bütün sistemin çalışması etkilenebilir. İnverter cihazı düzenli olarak değiştirildiğinde, oluşabilecek herhangi bir arıza tüm sistemin çalışma sistemini etkilemez

En İyi Solar İnverter Firması

Mimaride Güneş Enerjisi