Güneşin Ömrü Ne Kadar?

Güneşin Ömrü Ne Kadar?

Güneş için yapılan pek çok araştırma ve incelemede yanıtı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de güneşin ömrünün ne kadar olduğu. Bilim insanları tarafından güneş sistemi için yapılan bir dizi araştırma, bugüne kadar pek çok farklı gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. Ancak cevaplanması zor olan ve hatta pek çok farklı tartışmaya da konu olan güneşin ömrü hakkında bugüne kadar net ifadeler belirtilemedi. Güneşin ömrünün sona ermesi üzerine pek çok farklı senaryo geliştirildi. 

Güneş kaç yaşında?

Kesin olmamakla birlikte güneş ve güneş sistemi üzerine yapılan araştırmalarda güneşin yaklaşık 4.6 milyar yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir. Mevcut verilerin elde edilmesinde güneş kadar güneş sisteminde yer alan diğer gök cisimleri üzerindeki araştırmalar da etkilidir. Bilim adamları ve astronomlar tarafından yapılan tahminlerde ise güneşin yaklaşık 10 milyar yıl sonra ömrünün sonuna ulaşacağı belirtiliyor. Bu bakımdan güneş bugüne kadarki yaşam süresinin yaklaşık iki katı kadar daha hayatta kalmaya devam edecek. Ancak 10 milyar yıl süre içerisinde güneşin mevcut durumunda pek çok farklı değişiklik de bekleniyor. Zira 10 milyar yıl sonra tek bir günde sönüp kaybolmayacak olan güneş, mevcut sona adım adım yaklaşacak ve her bir yaklaşım, zaman içerisinde de farklı oluşumlar güneş üzerinde görülecek.

Uzmanların araştırmalarına göre 5 milyar yıl sonra güneş çok kırmızı bir renge dönüşecek. Çekirdeğinde daha fazla küçülme olacak güneş, içerisinde yaşadığı patlamalar ile birlikte büyüklüğünü arttıracak. Dış katmanlarında yaşanacak bu büyüme, güneşin Mars’a kadar genişlemesine neden olacak. Kuşkusuz bu durum Güneş sisteminde çok ciddi sonuçlara neden olabilecek. Pek çok farklı gezegende ve Dünyada yaşam olmayacak.

Üstelik Mars’a kadar yaşanacak olan büyümede Güneş’e en yakın gezegenlerden başlamak üzere gezegenler güneş tarafından yutulacak. Her bir milyar yılda parlaklığı yüzde 10 kadar artar güneşin mevcut parlaklık artışı, insan hayatında da olumsuz sonuçlara neden oluyor. Zira yaklaşık 1 milyar yıl sonra yüzde 10 oranında meydana gelecek bir artış, dünyadaki yaşamı tamamen bitirme potansiyele sahip. Mevcut büyüme ile birlikte daha fazla ısının dünyaya gelecek olması, canlı yaşamı için olumsuz olurken denizler ve okyanuslardaki suların buharlaşmasına da görülecek. Buharlaşma, dünya üzerinde su kalmamasına neden olacak ve iklimlerde de çok büyük değişimler meydana gelecek.

10 milyar yıl sonra ne olacak?

10 milyar yıl sonra güneş ömrünü tamamen sona erdirebilir. Ancak kırmızı bir devin ardından güneş ve uzay sisteminde nasıl bir sürecin devam edeceği büyük bir soru işareti. Bilim adamları ve araştırmacılar tarafından bu konuda yapılan çalışmalarda, genellikle Güneş sisteminin aynı şekilde aktarıldığı bilgisayar modelleri kullanılıyor. Bilgisayar üzerinde yapılan modelleme çalışmaları ile birlikte yaşanacak gelişmelerde mevcut verilerin ve sonuçların neler olacağı takip edilirken, 10 milyarlık sürenin ardından büyük bir gaz ve toz kütlesinin uzaya yayılacağı tahmin ediliyor. Özellikle sadece çekirdek kısmı kalacak Güneş’in çevresindeki tüm katmanlar, uzay boşluğuna dolacak. Ancak sıcaklığını kaybetmeyecek olan çekirdek, yaklaşık 10 bin 0 yıl boyunca ısı yaymaya devam edecek.

Güneşin mevcut süreç içerisinde sürekli değiştiğini söylemek mümkün. Çekirdekte meydana gelen nükleer reaksiyonlar, pek çok farklı patlamaya ve oluşuma neden olurken güneş tüm bu çalışmalar sonucunda ısı ve ışık yaymaya devam eder. Ancak dünyadaki yaşam üzerinden küçük değişiklikler bile büyük sonuçlara neden olmaktadır. İnsan hayatı için büyük bir öneme sahip olan güneşin küçük milimetrik bir yaklaşımında dahi hayatın olumsuz etkileneceği ve insan hayatının sona ereceği belirtiliyor. Bu bakımdan güneşin ömrü ne kadar ve güneş ne zaman sönecek gibi pek çok farklı soru işareti aslında insanlığın hiçbir zaman göremeyeceği ve şahit olamayacağı bir olaya işaret ediyor. Zira güneşte yaşanacak çok küçük bir olay dahi insanlığın tamamen yok olmasıyla sonlanacak. Bu bakımdan yaklaşık 10 milyar yıl sonra etkisini kaybetmesi beklenen güneş öncesinde insanlık çoktan yeryüzünden silinmiş olacak. Özellikle insan yaşamının devam edebilmesi adına yaklaşık 1.75 milyar yıl ömrünün kaldığı belirtilen araştırmalar, çok gibi görünse de özellikle astronomik olaylar için oldukça kısa bir süreyi ifade ediyor.