İnverter Güneş Enerjisi Sistemleri

İnverter Güneş Enerjisi Sistemleri

Doğanın sağladığı en önemli ve en büyük enerji kaynaklarından birisi güneş enerjisidir. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi hem doğaya zarar vermemekte hem de asla tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisinin çoğunluğunun hidrojenden oluşması sebebi ile en temiz enerji üretme kaynağı olarak da tanımlanabilir. Güneş enerjisinden hangi şehirde ya da bölge de olunursa olunsun faydalanabilmektedir.

Sonsuz bir enerji üretme imkanı sağlamasının yanında güneş enerjisi oldukça sağlıklıdır da. Kömür, petrol gibi kaynakların insan sağlığı açısından risk barındırmaktadır. Bunun yanında hava kirliliğine sebep olmakta ve eko sistem üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ancak yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde gelecek adına daha yaşanabilir bir Dünya bırakılabilir. İnsanların temiz bir ortamda yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Güneş enerjisi birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Bunlardan belki de en önemlisi her türlü hava koşulunda güneş enerjisi imkanından yararlanılabilir. Çoğu kişi sadece güneş enerjisinden güneşli havalarda yararlanılabilir diye düşünmektedir. Ancak bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü güneş enerjisi hem güneş ısısından hem de güneş ışığından enerji üretebilmektedir. Bu sebeple yağmurlu havalarda bile güneş enerjisinden yararlanılabilir.

Güneş Enerjisinin Sağladığı Avantajlar

  • En temiz ve en doğal yenilenebilir enerji kaynaklarından birisidir. Doğada karbon salınımı oluşturmaz.
  • Dışarıya bağımlılık oluşturmaz. Her ülke kendi elektrik enerjisini üretebilir.
  • Elektrik enerjisine ulaşılmak istenen her anda ulaşım imkanı bulunmaktadır.
  • Tasarruf yapılmasına olanak sağlar. Güneş enerjisi sayesinde üretilen elektrik ile faturalar neredeyse yarı yarıya azalış gösterebilir.
  • 4 mevsim her türlü hava durumuna solar güneş enerjisi sisteminden yararlanılabilir.

 

Off Grid İnverter Nedir

Şebekeden bağımsız olarak adlandırılan off grid inverter, paneller sayesinde üretilen elektrik enerjisi akülere depolanması işlemini kapsamaktadır. Off grid inverter sistemleri 4 temel bileşenden meydana gelmektedir. Bunlar; batarya, inverter, güneş paneli ve şarj cihazları olarak bilinmektedir.

  • Batarya: Bataryanın varlığı sistemin çalışabilmesi adına oldukça önemlidir. Batarya ne kadar kaliteli olursa sistem de o oranda kalite bir çalışma sağlayacaktır. Bunun yanında bataryanın uzun ömürlü olması, yüksek orandaki sıcaklığa karşı dayanıklı olması gbi konular da büyük öneme sahiptir. Bunların yanında bataryalar için önemli bir diğer konu da gaz sızıntısını en az oranda tutabilmesidir.
  • İnverter Seçimi: Off grid inverter seçimi yapılırken modifiye sinüs ve tam sinüs detayları da oldukça önemlidir. Doğru ürün için doğru sinüsün seçilmesi ile elektronik aletler daha doğru çalışır ve onlardan daha iyi bir verim alınabilir.
  • Güneş Paneli: Kullanılacak yer için güneş panelinin kalitesi ve sayısı oldukça önemlidir. Güneş enerjisini en kaliteli ve verimli bir şekilde değerlendirmek adına Solarkol gibi kaliteli markalardan yardım alınabilir.

Modifiye Sinüs Nedir

Modifiye sinüs dalga inverteri ismi ile de bilinmektedir. Modifiye sinüs diğer inverterlere oranla daha uygun bir fiyata sahiptir. Ancak buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi hassas işletim sistemine sahip olan elektronik cihazlar için kullanılması uygun değildir. Bunun yanında diğer inverterlere göre frekans dalgalanmalarına yol açtığı için pek fazla tercih edilmemektedir.

Tam Sinüs Nedir

Güneş ve rüzgar enerjisi için en çok tercih edilen inverterlerden birisidir. Bunun sebebi ise elektronik cihazların hepsinin tam sinüs dalgasına uygun bir şekilde çalışmasıdır. Ayrıca şebekeden alınan elektrik enerjisinin de tam sinüs olmasından kaynaklanmaktadır. Tam sinüs ile buzdolabı, çamaşır makinesi gibi hassas işletim sistemine sahip olan tüm elektronik cihazların kullanılması oldukça uygundur.