Off-grid-ve-On--Grid

Evinize ya da işinize bir güneş enerjisi sistemi kurmayı düşünüyorsunuz, fakat on grid ve off grid güneş sistemleri hakkınızda bilginiz mi yok veya iki sistem arasında kafanız mı karışıyor? Doğru seçimi yapmak için öncelikle off grid ve off grid arasındaki temel farkları anlamak gerekiyor.

On-Grid Solar

On grid sistemi, güneş sisteminizin yerel elektrik şirketlerinin sistemine bağlı olduğu manasına gelir. Bu, çoğu konut evinin kullanacağı şeydir, çünkü güneş sisteminiz değişen enerji ihtiyaçlarınıza göre yetersiz ya da fazla üretirse, sigorta kapsamına girersiniz. Tüm bunların sizin için anlamı, şebeke sisteminizin pil alanınız olarak hareket etmesidir. Güneş panelleriniz ya da sisteminizle kullanmış olduğunuzdan daha fazla enerji üretiyorsanız, fazla enerji şebekenizin elektrik şirketine gönderilerek yılsonunda nakit olarak çekebileceğiniz kredi oluşturmanıza imkân sağlayarak ek gelir elde edebilirsiniz. On grid olmak faydalıdır çünkü fazla enerjiyi depolamak için pahalı bir pil yedekleme sistemi satın almanız gerekmez.

On grid bir sistem olması halinde net ölçüm, aylık fatura hesaplanırken şebekeye verilen güneş enerjisi, şebeke enerjisinin tüketiciye satıldığı tarife üzerinden netleştirilir. Net ölçümü olmayan sistemlerde, beslenen güneş enerjisinin kredilendirilme oranı normal şebeke tarifesinden farklı olabilir. On grid bir sistemin en büyük dezavantajı, şebeke kesintisi sırasında güç sağlamamasıdır.

Off-Grid Solar

Off grid sistemler, elektrik şebekesi kaybolduğunda kullanmak üzere güneş enerjinizi pillerde saklamanıza ve kaydetmenize imkân sağlar. Tamamen kendi kendisini idame ettirmesi amaçlanmıştır. Off grid sisteminin en büyük kullanım avantajı ise elektrik şebekesi kapalıyken ya da güçten düştüğünde kritik yükler için güç sağlamaya devam etmeleridir.

Off Grid Güneş Enerji Sisteminin Bileşenleri

  • Güneş Panelleri
  • Bataryalar (Jel Aküler veya Lityum Piller)
  • Off Grid İnverter
  • Solar Şarj Kontrol Cihazı

Off grid için bahsedilebilecek en büyük dezavantajlarından biri şebeke dışı sistemler tüm yüklerinizin güç ihtiyacına cevap veremeyecektir. Bu tür sistemlerin çalışması için çok daha özel ekipmanlar gerekir. Bu sistemlerin kurulumu sadece karmaşık ve maliyetli değildir. Aynı zaman da doğa dostu olmayan sistemlerdir.

Off grid bir sistemin önemli dezavantajlarından biride, kişinin tamamen elektrik şirketine bağlı kalmaması gerektiğidir. Bu sebeple, tercihinizi yapmadan önce, mülkünüzün belirli periyotlar ile elektriksiz olarak sistemini devam edip ettiremeyeceğini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.

 Off-Grid Solar ile Fazla Üretim

Kurduğunuz sistemin boyutuna, ne kadar elektrik kullanmış olduğunuza ve bu elektriği ne zaman kullanmış olduğunuza bağlı şekilde, sisteminizin kullanmış olduğunuzdan daha fazla elektrik üretmiş olduğu vakitler olacaktır. Bu fazla enerjiye ne olacağına siz karar verebilirsiniz. Dilerseniz depolayabilirsiniz ya da satarak ek bir gelir elde edebilirsiniz.

Pek çok off grid sistemi, gündüzleri depolama için pillere gönderilen belirli bir miktarda fazladan elektrik üretmek üzere tasarlanmıştır. Bu pillerde depolanan enerjiye, bulutlu ya da gece vakitlerinde olduğu gibi sistemin üretim gerçekleştiremediği vakitlerde erişimi sağlanmaktadır.

Off Grid Güneş Enerji Sisteminin Kullanım Alanları

Off-Grid sistemini elektrik gereksinimi olan her yerde kullanabilirsiniz.

  • Şebekeden uzak konutlar veya köy evleri
  • Konutlar için yedek güç kaynağı
  • Karavanlar
  • Tekneler
  • Mobil Araçlar(Tıbbi)
  • Telekomünikasyon İstasyonları

On-Grid Solar ile Fazla Üretim

Aynı off grid sistemlerinde olduğu gibi, on grid sistemi kullanmayı tercih eden pek çok müşteri, enerji kullanımlarının büyük bir kısmını ya da tamamını karşılamak ister. Bu avantaj, on-grid sistemleri ile de mümkün olmaktadır.

 Off-Grid Sistemli Elektrik Faturaları

PV sisteminiz bir on grid değil ise, hiç elektrik faturası almazsınız. Bununla beraber, elektrik faturası olmasa bile, off grid sistemler, uygulanabilir hale getirmek için gereken piller gibi ek donanım sebebiyle genelde daha pahalıdır.

On grid Sistemle Elektrik Faturaları

On grid sistemi kullanmayı seçtiğiniz takdirde güneş sisteminiz elektriğinizin tamamını karşılansa bile yine de elektrik faturanızda birkaç basamaklı sayılar görebilirsiniz.

Faturada görmeye devam edebileceğiniz diğer bir ücret, hizmet ücreti ya da teslimat ücretidir. Bu, iş yerlerini ya da konutlarını şebekeye bağlamak için müşterilere uygulanmakta olan maliyettir. Çoğu kamu hizmeti için bu ücret, ne kadar elektrik kullanmış olduğunuzdan bağımsız uygulanan sabit bir orandır.

Bir seferde bol miktarda elektrik kullanmak şebekeyi zorladığı için, hizmet şirketi bu süre boyunca kullanılacak olan elektrik için daha yüksek bir ücret talep edecektir.

Güneş Işınları Nasıl Elektriğe Çevrilir

Fotovoltaik Sistem