Solar Energy Ne Demek?

Solar Energy Ne Demek?

Solar enerji, güneşten gelen enerjinin yoğun derecede alınmasında oldukça yardımcı olur. Solar enerji, solar paneller ile birlikte kullanılır. Bu paneller hava koşullarına ve kullanım amacına göre değişkenlik gösterir. Peki, solar energy ne demek?

 

Solar Paneller Nasıl Çalışır?

Birden fazla solar hücrenin bir araya gelmesi ile birlikte, solar paneli içerisinde solar enerji sistemi oluşur. Güneş enerjisi sisteminden elde edilen güneş enerjisinde, ne kadar çok sayıda modül yer ediliyorsa, solar energy sisteminde de bir o kadar güçlü modüller bulunur. Solar hücreye fotonlar dediğimiz hücreler çarptığı takdirde, içeriğinde bulunan elektronlar hareketlenir. Elektronların hareketlenmesi ile birlikte güneş enerjisinde bulunan hücreler, elektrik devresini oluşturmaya başlar. Böylelikle elde edilen akım ve iletkenler ile birlikte elektrik üretilir. Elektrik üretiminde ne kadar fazla solar panel kullanılırsa, daha fazla enerji de oluşur. Sistemin çalışma prensibi, genel olarak orantılı bir şekilde gerçekleşir.

 

Solar Paneller İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Solar panellerin yapımında çeşitli malzemeler kullanılır. Bu malzemeler fotovoltaik denilen, pv panel olarak adlandırılır. Solar hücreler diğer bilinen yarı iletkenler ile birlikte silisyum malzemelerden üretilir. Aynı zamanda akülerde bulunan elektrik üretimi için pozitif ve negatif 2 tabaka solar hücrenin oluşup, elektrik üretiminin sağlanmasında da kullanılan önemli malzemedir.

 

Solar Enerjinin Önemi

Günümüzde elektrik üretimi, teknolojinin ve endüstrinin gelişimi ile birlikte hızla artış gösterir. Bu artış yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kullanımını da, yaygınlaştırılır. Güneş enerjisi, güneş panelleri ile birlikte yer edinir. Solar energy dediğimiz kavram ise güneş panellerinde ki hücreler ile aynı orantıda bulunur. Çalışma prensibi güneşe dayanan sistem, güneşten gelen enerjinin sıklıkla yararlanabilme özelliğinin arttırılmasında tercih edilir. Solar paneller aynı zamanda ekonomik ve her türlü alan için kullanıma uygun panellerdir.

 

Solar Enerji Kullanım Alanları Nelerdir?

Solar enerjinin kullanım alanı, oldukça yaygındır. Burada ilk olarak çatı üzerine yerleştirilen paneller;

  • Tarım
  • Hayvancılık
  • Hizmet sektörü
  • Enerji ve ısı kaynakları merkezleri
  • Hastaneler
  • Ve akaryakıt istasyonlarında kullanılır.

Elektrik enerjisinin yeterli düzeyde yer almadığı bölgelerde paneller kullanılarak, alanın elektrik enerjisi ihtiyacı giderilir.

  • Trafik lambaları, sokak lambaları ya da güneş enerji sistemine bağlı olarak çalışma gösteren çeşitli çevre aydınlatmaları, yine solar paneller sayesinde çalışır.
  • Solar paneller ülkemizde sıklıkla Akdeniz Bölgesi’nde tercih edildiği gibi sebze ve meyvelerin oluşabilecek problemlere karşı korunmasındaki, ısı enerjisinin üretimini de sağlar.
  • Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte kol saatleri, günümüzde rahatlıkla güneş enerjisi ile çalışma gösterebilir. Burada bulunan güneş enerjisi pilleri, kol saatlerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi oluşturur.
  • Bahçelerde kullanılan aydınlatmalar, solar panel sistemleri kurulduğu takdirde gün içerisinde aldığı güneş enerjisini akşam elektrik enerjisine çevirerek, aydınlatmayı sağlar.

 

Ülkemizde Solar Enerjinin Kullanımı

Solar energy, ülkemizde genel olarak Güneydoğu ve Akdeniz bölgelerinde tercih edilir. Burada yoğun bir şekilde gelen güneş enerjisini, elektrik enerjisine çevirme de kullanılan yöntem, kişilerin özellikle tarım alanları için tercih ettiği bir yöntemdir. Solar paneller, alan bakımından uygun olduğu takdirde, pratik bir şekilde kurulur.  Bölgede bulunan enerji kaynaklarının, yenilenebilir enerji kaynağı ile birlikte desteklenmiş olması, uzun süreli enerji ihtiyacının karşılanmasını da sağlar. Tarım, hayvancılık ya da gibi sektörlerde sıklıkla kullanılan enerjiyi güneş ile birlikte sağlamak, doğaya da uzun süreli olarak koruyucu bir etki oluşturur. Solar enerjinin aynı zamanda çevre koşulları bakımından da, oldukça dayanıklı ve koruyucu bir yapısı bulunur.