Solar inverter markaları

Solar inverter markaları 

Güneş enerjisi çevreci bir enerji olarak tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gelişmiş yeni sistemler ile birlikte maliyetlerin çok daha düştüğü güneş enerjisi sistemleri, böylece mevcut avantajlarının yanı sıra daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Sağlanan tüm bu avantajlar güneş enerji sistemlerinin kullanılmasını her gün daha da cazip duruma getirmekte ve evlerden işletmelere kadar kapsamlı bir şekilde değişiklik yapılmasına imkan tanımaktadır.

Solar inverter nedir?

Güneş sistemlerinin asıl görev yapan parçası inverterdir. İnverter, bir dönüştürme sistemidir. Mevcut dönüştürücüler alternatif akımı doğru akıma ya da doğru akımı alternatif akıma çevirmektedir. Özellikle güneş enerjisi sistemlerinin evlerde sorunsuz bir şekilde tüm cihazlarda kullanılabilmesi için güneş enerji sistemlerinde uygun, dayanıklı ve güvenli solar inverter kullanılması gerekir. Mevcut aküdeki enerji, inverter aracılığı ile 220V alternatif akım ve 50 Hz voltaja çevrilir. Bu sayede evdeki hemen hemen tüm elektronik cihazların mevcut voltaj doğrultusunda sorunsuz bir şekilde ve herhangi bir zarar görmeden kullanılabilmesi mümkün hale gelmektedir. Sanıldığının aksine inverter bir elektrik üretici bölüm değildir. Sadece kaynak üzerinden gelen elektriğin doğru bir şekilde çevrilmesi ve kullanılmasını sağlar.

Solar inverter nasıl çalışır?

Belirtildiği üzere çevirici görevi gören solar inverter, doğru akımı kullanır ve dalgalı akım haline getirir. Güneş enerji sistemlerinde kullanılan kesintisiz güç kaynakları ya da akü gibi depolama alanlarındaki 12 ya da 24 voltluk enerji, inverter aracılığı ile 220 volta dönüştürülür. Şebekeye bağlı ve şebekenin olmadığı sistemler olarak iki alt grupta yer alan solar inverter seçeneklerinde, off-grid inverterler ya da on-grid inverterler olarak seçim yapılabilmektedir. Doğru bir şekilde yapılandırılmış inverter, panellerden alınacak verimliliğin artmasında da etkindir. Kurulan sistemlerden maksimum verimlilik elde etmek isteyen kişilerin doğru firmaları ve ürünleri tercih etmesi oldukça önemlidir.

Solar inverter markaları nelerdir?

Solar inverter konusunda Türkiye’de yerli ve güvenilir bir adres arayanlar için ön plana çıkan marka Solarkol’dur. Koloğlu Holding bünyesinde kurulan Solarkol Enerji San. ve Tic. A.Ş, projenin başından itibaren tamamen Türk Mühendisler tarafından geliştirilen sistemleri sektöre kazandırmıştır. Tamamen yerli sermaye ile oluşturulan girişim, solar inverter markaları arasında Türkiye’nin dünya genelinde popüler olmasını da sağlamaktadır.

Şirket geniş bir güç aralığına sahip olan solar inverterler sahiptir. Kullanım alanlarında güvenli ve sorunsuz bir şekilde destek sağlayan Solarkol, solar inverter kullanmak isteyenler için öncelikli adreslerden birisidir. Solarkol, solar inverter üretimlerinin yanı sıra mikro inverter ve optimizer üniteleriyle de sektöre yönelik eksiksiz, tamamlayıcı çözümler sunmaktadır.

Solar inverter seçiminde istenen sonucun ve verimliliğin alınabilmesi adına tercih edilecek firmanın deneyimi ve bu alandaki kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle sorunlarla karşılaşılmaması ve satın alınacak üründen maksimum fayda elde edilebilmesi adına Solarkol solar inverter seçenekleri değerlendirilmelidir. Zira mevcut ürün, sistem maliyetinin yüzde 20’lik bir kısmını ifade etmektedir. Özellikle sistem maliyetinin yükselmesi ve bu alanda doğru donanımların tercih edilmemesi hem alınacak performansı hem de yapılacak yatırımın geri dönüş süresini uzatmaktadır. Doğru inverter seçimi ise yapılan yatırımın kısa süre içerisinde kendini amorti etmesini sağlayacak ve uzun vadede bakım maliyetlerinin de düşmesini sağlayacaktadır. Bu bakımdan yeni bir sistem kurulacak alanlarda öncelik verilmesi gereken en önemli sistemlerden birisi solar inverterdir.

Solar inverterin avantajları neler?

Sağlamış olduğu esneklik ile inverter, uygun akımın yanı sıra panellere doğrudan yönetim sağlar. Solar inverter her panelden daha fazla enerji alınmasını desteklemektedir. Panellerin maksimum gücü ile çalışmasını sağlayan solar inverter, Solarkol tarafından geliştirilen ürünler sayesinde gelişmiş özelliklere sahiptir. PV sistemler için her panelin ayrı bir şekilde izlenebilmesi ve yüzde 2 ile yüzde 10’a varan daha fazla enerji edilmesini kolaylıkla sağlanmaktadır.

Geleneksel sistemlerde performansta görülen düşüşler, daha az enerji üretimi ve verimsizlikler kullanımda problem yaratsa da Solarkol tarafından geliştirilen özel sistemler, tüm bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Takip izleme ve maksimum verimlilik adına özel bir şekilde üretilen ürünler Solarkol ürünleri, sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde sektörde fark yaratmayı başarmaktadır. Solar inverter markaları olarak yapılan değerlendirmelerde ve uluslararası araştırmalar Solarkol markasının ön plana çıkarak kalitesini, deneyimini ve bu alandaki başarısını net bir şekilde göstermektedir.