Solar İnverter Ne İşe Yarar

Solar İnverter Ne İşe Yarar

Solar inverter en basit tanımı ile bir dönüştürme aracıdır. İnverter sayesinde rüzgar ya da güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları için elektrik enerjisi üretilmesini sağlamaktadır. İnverter diğer ismi ile invertör olarak da bilinmektedir. İnverterin temel amacı, sistemde oluşabilecek dalgalanmaları ya da kesintileri engellemesidir. Bu sayede elektrik enerjisi akımı doğru bir şekilde alarak kesintisiz işlem yapmaktadır.

Solar inverter sisteminden evinizde ya da iş yerinizde faydalanabilirsiniz. Bu imkanı yerli malı inverter markası ile evinize taşıma imkanına Solarkol ile sahip olabilirsiniz.

Solar inverterin temel amacı elektrik enerjisi üretilmesidir. Doğal yolla elde edilen enerjiyi de elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Bu sayede de özellikle faturaların daha uygun olmasını sağlamaktadır. Ekonomik olarak eve büyük bir katkı sağlamaktadır.

İnverter sayesinde oluşabilecek herhangi bir mekanik aksaklığın da önüne geçilebilir. İnverter mekanik aletlerin ömrünü uzatması ve uzun yıllar kullanım sağlaması adına oldukça önemlidir. Güneş, rüzgar vb. yenilenebilir enerji kaynaklarında tercih edilen inverter ile elektrik enerjisi adına hada verimli bir enerji kaynağı elde edilir.

Solar İnverter Kullanım Alanları 

İnverterler çoğunlukla bahçelerdeki aydınlatma lambalarında ya da trafik ışıklarında kullanılmaktadır. Bunun yanında oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunlar; televizyonlar, bilgisayarlar, elektronik ev eşyaları gibi eşyalardır.

Teknoloji geliştikçe güneş enerjisinden daha fazle enerji elde edilmektedir. Bu da güneş enerjisinin ve inverterin kullanım alanlarını da genişletmektedir. İnverter kullanımı sayesinde aynı zamanda elektronik cihazlar üzerinden de tasarruf sağlanabilir.

 

On Grid İnverter Sisteminin Sağladığı Avantajlar

  • Güneş enerjisi panelleri ve on grid inverter sistemi için bir kere ödeme yapmanız yeterli olacaktır. Sonrasında depolama amaçlı ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu da elektrik enerjisi elde etme konusunda kazanç yapma imkanı sunacaktır.
  • Güneş enerjisi ile üretilen enerji yeterli gelmediği durumlarda şebeke sisteme dahil olacaktır. Bununla birlikte elektrik enerjisinden faydalanmaya devam edilebilmektedir.
  • Bu sistem sayesinde kendi elektriğinizi karşılayabilirsiniz. Bunun yanında kamu ile görüşülerek üretilen elektriğin satış işlemi de yapılabilmektedir.

On Grid Fotovoltaik Sistem

Şebekeli bağlantılı olarak adlandırılan on grid sisteminde fotovoltaik 2 şekilde sağlanmaktadır. Bunlar; aküsüz şebeke bağlantılı ve akü yedeklemeli olarak bilinmektedir.

Akülü yapıda, on grid sistemi yanında yedek batarya ve şarjın da bulunması anlamına gelmektedir. Bu yapının sağladığı en büyük avantaj ise elektrik kesildiğinde ya da arızalandığında elektrik enerjisinden hala faydalanılmaktadır. Elektrik ile alakalı herhangi bir olumsuz durumda yarı yolda kalınmayacağı anlamına gelmektedir. Elektrik kesintisinin istenmediği hastane, büyük fabrikalar ya da AVM’ler gibi alanlarda bu sistemden sıklıkla yararlanılmaktadır.

Aküsüz şebekeli bağlantı sistemi 2 ayrı yapıdan meydana gelmektedir. Bunlar; on grid inverter ve PV modülleridir. Olumsuz bir nedenden ötürü şebeke kesilir ve inverter de kendisini, sistemi kapatmaktadır. Güvenlik amacı ile yapılan bu durumda elektrik enerjisi de üretilmemektedir.