Solar-İnverter-Seçimi

Güneşten gelen enerjinin, direkt olarak kullanılması mümkün bir durum değildir. Burada, çeşitli dönüştürme cihazları bulunur. Bu cihazlar, güneşten gelen enerjinin ev ya da herhangi bir alandaki kullanıma uygun bir hale getirilmesinde tercih edilir. Solar inverter olarak adlandırılan cihaz, pratik bir kuruluma sahiptir. Peki, solar inverter seçimi nasıl olmalı?

Solar İnverter, güneşten alınmış olan enerjinin dönüştürülmesi için kullanılan özel bir cihazdır. Güneş enerjisi panellerinde tercih edilen bu özel aygıt, aynı zamanda işlevsel olmasından dolayı akım çevirme işlemlerinin gerçekleştirildiği değişik taşıtlarda da karşımıza çıkmaktadır. Solar İnverter seçimi, belli kriterler göz önüne alınarak yapılmak zorundadır.

Solar İnverter Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Solar İnverter seçimi çerçevesinde elektrik satış fiyatının bilinmesi ve bunun göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Buna göre ilgili cihazın en uygun olan türünü edinmek, sistem içinde bunu tercih etmek mümkündür.İlk kez yapılacak olan yatırımın maliyeti de önem arz eder.Güneş enerji santralleri artık birçok farklı yere kurulabilmektedir. Bunun öncesinde mutlaka hem çevre hem de coğrafi anlamdaki koşulları değerlendirmek, buna göre hareket etmek gerekmektedir. Solar İnverter ancak bunun ardından satın alınmalıdır.Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise modüldür. Teknik verilerini bilmek bunu başarılı şekilde değerlendirmek gerekmektedir.Her İnverter için MPP olarak tanımlanmış olan değerler vardır. Göz önünde bulundurulması şart olan bir diğer husus da budur.Kalite her daim öne çıkan bir kavramdır. Hangi işletme tarafından üretilmiş olduğunu bilmek gerekiyor. Her ne kadar son yıllarda ülkemizde birçok firma bu sektör içinde dikkat etse de, bunların kurumsal ve profesyonel olanlarına yönelmek önem arz eder. Beklentileri karşılamasından dolayı Solarkol, doğru bir seçim olacaktır.İnverter alımından öne aynı zamanda teknik destek, kurulum, garanti süresi gibi farklı birçok konuda bilgi almak, bu noktada tatmin edici olan şirketlere yönelmek de unutulmaması gereken bir detaydır.

Tüm bunların yanı sıra fiyat performans ilişkisi her üründe olduğu gibi bunda da hesaplanmalıdır. Çünkü güneş enerji panelleri kısa süreli kullanım ömrüne sahip değildir. Bundan dolayı ona tam bir uyum sağlayacak, senelerce başarılı bir performans ortaya koyacak olan cihazlara yönelmek, bunu satın almak şarttır.

Solar İnverter Koruma Özellikleri

Solar inverter seçimi yapılırken, kurum özellikleri nelerdir diyenler için belli başlı detaylar bulunuyor. Güç ve akım özelliklerinden beraber, satın alma aşamasına kadar kurum seçeneklerini incelemeniz önemli.

Kaçak akım izleme ya da izolasyon direnci üzerinden koruma sunan sistemlere göre işlemler değişmektedir. Kurum özelliklerinin genellikle paylaşıldığı sistemler daha çok tercih edilir. Aşırı akım ya da voltaj çıkışının koruma altına alınması mümkündür. Çıkışta meydana gelen herhangi bir kısa devre varsa bunun içinde koruma yapılıyor.Enerji sisteminin güçlü olduğu durumlarda koruma özelliklerini bulunduğu sistemleri tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Burada da, güvenilir markamız ve garantili sistemlerimiz problemsiz faydalanmanız anlamına geliyor.

Solar İnverter Hakkında

Inverter, diğer bir kelime anlamı ile dönüştürme sistemidir. Günümüzde, enerji tasarrufunun yeterli düzeyde sağlanabilmesi adına belirli teknolojik cihazlar kullanılır. Bu cihazlar, enerji tasarrufunu sağladığı gibi devrelerde bulunan farklı frekans ayarlarını düzenler. Bu işlemi yapan cihaza, “inverter” ismi verilir.

İnverterin en önemli görevi; alternatif akımın alınıp, tekrardan doğru akıma çevrilmesidir. Enerjinin, direkt olarak kullanılması mümkün değildir. Burada alternatif kullanıma uygun bir şekilde olması gerekir.

 • Gerilimler ve frekansların düzgün bir şekilde çalışma gerçekleştirebilmesi için inverter yer edinir. Inverter, akü voltajına göre farklı akımlara sahiptir.
 • Depolanan enerji, ev içerisinde kullanılabilmeye uygun hale getirilir. Burada birçok elektronik cihazında, rahatlıkla çalışması kullanımı açısından güvenilir olur.

Solar İnverter Çeşitleri

Solar inverter seçimi, kullanımına amacına ve özelliklerine göre çeşitlere ayrılır. Bunlar;

 • Merkezi inverterler
 • Dizi inverterler
 • Ve son olarak Micro inverterlerdir.

Merkezi inverterler; daha büyük santrallerde kullanılan oldukça önemli bir sisteme sahiptir. Tek bir inverterin gücü ile birçok santralin çalışması sağlanabilir. Dizi inverterler ise çatılarda ya da belirli saha alanlarında kullanılır. Buradaki çeşitleri de kendi içerisinde ayrıştırılır.

Dizi inverterler; bulunmasındaki en önemli amaç, parçalara ayrılması ve her bir parçanın birbirinden bağımsız bir şekilde enerji üretiminin gerçekleşmesidir.

Mikro inverterler ise; her bir panel arkasında bulunan bir sistemdir. Gölgelenmenin çok fazla olduğu çatı sistemleri ile birlikte, günümüzde de birçok uygulamada tercih edilir.

Solar İnverter Güvenli Mi?

Solar inverter, bakıldığı zaman enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Dönüşüm sistemi şeklinde ifade ediliyor. Solar inverter seçimi esnasında, farklı özelliklerde ayrılan seçenekler mevcuttur. En önem verdiğimiz detaylardan birisi, güven konusudur.

 • Uzun yılı aşkın zamandır, tecrübemizle sektörde faaliyetlerimizi sunuyoruz. Bu kadar çok tercih edilmesi, yapmış olduğumuz çalışmalarda “güven” öncelikli gelmektedir. Çok fazla hane ya da çok fazla işletmede ilgi gören bir sistemdir.
 • Özellikle elektrik kaçakları, ani teknik arızalar, yangın gibi nedenler de güvenlik sorunu yaşamıyor. Sorunsuz yapıya sahip olduğundan dolayı, uzun ömürlü sistemlerden faydalanabilirsiniz. Uzun ömürlü olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kurulduğu bölgede, son derece güvenlik önlemleri alınır. Problemsiz ve herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali olmadan tercih edilen alanda faydalanılabilir. 

Solar İnverter Seçiminde Fiyatlar Nasıldır? 

Solar inverter seçimi tamamlandıktan sonra burada fiyatlandırmayı belirleyen belli başlı faktörler mevcuttur. Her bir sistemde, aynı fiyatlandırma sunulmaz. Her bir teknik özellikte, fiyatların değiştiğini bilmeniz gerekiyor.

 • Güneş panelinin sayısından itibaren,  kablolara kadar paket içeriğinde detaylar ayrılmaktır. Çoğu zaman paket halinde hazırlanır ve fiyatların burada paylaşılması mümkündür.
 • Solarkol firması tarafından piyasa ortalamasına bakıldığı zaman bütçeye uygun belirleniyor. İşletmelerin yararlanması için paketler halinde satış gerçekleşmektedir.

Detaylar ve özelliklerine göre fiyatlandırma için irtibata geçebilirsiniz. Böylelikle alanında uzman ve tecrübeli ekibimiz sizi bilgilendirir.

Garantili Solar İnverter 

Solar inverter seçimi kurulumuna, amacına ya da satın alınan firmaya göre farklılık gözetir. Buradaki fiyatlandırması da, kalitesine oranla değişkenlik gözetir. Garantili solar inverter için solarkol firması ile iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle uzun ömürlü olarak cihazı kullanmak mümkündür. Fiyatlandırma hakkında detaylı bilgiyi de, firma aracılığıyla edinebilirsiniz. 

Güneş Santrali Elemanları

Güneş Pili Ne İşe Yarar?