Solar İnverter Seçimi

Solar İnverter, güneşten alınmış olan enerjinin dönüştürülmesi için kullanılan özel bir cihazdır. Güneş enerjisi panellerinde tercih edilen bu özel aygıt, aynı zamanda işlevsel olmasından dolayı akım çevirme işlemlerinin gerçekleştirildiği değişik taşıtlarda da karşımıza çıkmaktadır. Solar İnverter seçimi, belli kriterler göz önüne alınarak yapılmak zorundadır.

Solar İnverter Nedir?

Bu cihaz, dönüştürme işleminin sorunsuz bir biçimde yapılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bundan dolayı özellikle güneş enerji elde edilen sistemlerde öne çıkarlar. Panel üzerinde yer alan hücrelere gelen ışın sonrasında elektrik devresinin de yardımıyla bunlar enerjiye çevrilmektedir. Ancak bunun hemen ve tek başına kullanılabilmesi mümkün değildir. Çünkü akımın dönüştürülmesi gerekmektedir. İşte bunu İnverter yapar. Bu yüzden Solar İnverter seçimi gerçekleştirilirken birtakım şeylere dikkat edilmelidir.

Solar İnverter Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Solar İnverter seçimi çerçevesinde elektrik satış fiyatının bilinmesi ve bunun göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Buna göre ilgili cihazın en uygun olan türünü edinmek, sistem içinde bunu tercih etmek mümkündür.
  • İlk kez yapılacak olan yatırımın maliyeti de önem arz eder.
  • Güneş enerji santralleri artık birçok farklı yere kurulabilmektedir. Bunun öncesinde mutlaka hem çevre hem de coğrafi anlamdaki koşulları değerlendirmek, buna göre hareket etmek gerekmektedir. Solar İnverter ancak bunun ardından satın alınmalıdır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise modüldür. Teknik verilerini bilmek bunu başarılı şekilde değerlendirmek gerekmektedir.
  • Her İnverter için MPP olarak tanımlanmış olan değerler vardır. Göz önünde bulundurulması şart olan bir diğer husus da budur.
  • Kalite her daim öne çıkan bir kavramdır. Hangi işletme tarafından üretilmiş olduğunu bilmek gerekiyor. Her ne kadar son yıllarda ülkemizde birçok firma bu sektör içinde dikkat etse de, bunların kurumsal ve profesyonel olanlarına yönelmek önem arz eder. Beklentileri karşılamasından dolayı Solarkol, doğru bir seçim olacaktır.
  • İnverter alımından öne aynı zamanda teknik destek, kurulum, garanti süresi gibi farklı birçok konuda bilgi almak, bu noktada tatmin edici olan şirketlere yönelmek de unutulmaması gereken bir detaydır.

Tüm bunların yanı sıra fiyat performans ilişkisi her üründe olduğu gibi bunda da hesaplanmalıdır. Çünkü güneş enerji panelleri kısa süreli kullanım ömrüne sahip değildir. Bundan dolayı ona tam bir uyum sağlayacak, senelerce başarılı bir performans ortaya koyacak olan cihazlara yönelmek, bunu satın almak şarttır.

İnverter Nasıl Çalışır?

Solar İnverter, DC olarak ifade edilmiş olan doğru akımı, AC şeklinde bilinen alternatif dalgalı akıma çevirmektedir. Bunun yanı sıra elektriğin bulunmadığı zaman dilimleri içerisinde, 12 ya da 24 volta sahip olan bir akü üzerinden tam 220 volt elektrik de elde edebilmektedir. Burada bilinmesi gereken temel nokta ise İnverterlerin tek başlarına elektrik üretemeyeceği gerçeğidir. Yanıcı olarak bilinen maddelerle yan yana gelmemesi gerekmektedir. Bakımının gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu sayede cihazın ömrünü uzatmak mümkündür.

İnverter Türleri Nelerdir?

Solar İnverterler temelde iki farklı gruba ayrılırlar ve bunlar şöyledir;

  • On grid, şebekeye bağlı olan sistemlerde öne çıkmakta ve tercih edilmektedir.  Güneş panelinde görev yapar. Gelen doğrudan akımı, sorunsuz ve başarılı bir biçimde alternatif elektriğe dönüştürmektedir. Bunun sonrasında ilgili akım şebekeye dahil olmaktadır. Tek bir versiyonu söz konusu değildir. Üç farklı türü vardır. Bunlardan birisi mikro olanıdır. Panellerin arka kısmına monte edilir. Gölgelenmelerin parçalı olduğu alanlarda kullanılır. Dizi inverter ise çatıda ve sahalarda başarılı bir performans göstermektedir. Santral birden fazla parçaya sahiptir. Her biri kendi içinde elektrik üretmektedir. Merkezi olanlar, büyük işletmelerde ya da yerlerde kullanılmaktadır.
  • Şebeke söz konusu olmadığı zaman böyle durumlarda off grid adındaki inverterlerin tercih edilmesi gerekmektedir. GSM baz istasyonları, şehre uzak evlerde, çiftliklerde kullanılır. Sistemsel olarak depolama özelliğine sahip yapılarda başarılı bir performans ortaya koymaktadır. Bundan dolayı kırsal da bu ürünlere çok daha sık rastlamak mümkündür.

Solar İnverter Fiyatları Nasıldır?

Solar İnverter seçimi noktasında aynı zamanda fiyatların bilinmesi, karşılaştırma yapılması gerekmektedir. Günümüzde hem marka hem de özellik anlamında çok değişik fiyat skalaları söz konusudur. Bunların tümünü değerlendirmek gerekiyor. Özellikle kullanım alanı ve kapasite gibi kriterler baz alınarak, ona göre bir satın alma işlemini tamamlamak mantıklıdır.