Solarol Güneş Enerji sistemleri
Güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynağı olması ve neredeyse sınırsız olmasıyla son yıllarda elektrik üretiminde daha fazla tercih edilmeye başlandı. Birçok devlet gelecek stratejilerinde güneş enerjisine daha fazla yer ayırıyor. Hatta bazıları, potansiyeli düşük dahi olsa güneş enerjisi santrallerine yatırım yapıyor. Tüm bunları düşündüğümüzde, ülkemizin potansiyelini de ele aldığımızda, güneş enerjisinden yararlanmak daha önemli hale geliyor. Ülkemizde son yıllarda bu alana yapılan yatırımlar ve gerçekleştirilen kanuni düzenlemeler güneş enerjisi santrallerinin ve lisanslı ya da lisanssız elektrik üretiminin artmasına sebep oldu. Bunun sonucu olarak da birçok firma bu alanda ürünler sunmaya başladı. Biz, Solarkol olarak müşterilerimize teknolojiyi ve verimli güneş enerji sistemlerini sunmayı kendimize en büyük kriter edindik. Ürünlerimiz, yüksek verim, uzun ekonomik ömür ve müşteri memnuniyeti çerçevesinde üretilmektedir. Peki, Solarkol Güneş Enerji Sistemlerinin ne gibi özellikleri vardır? Solarkol ürünlerini neden tercih etmelisiniz, bunlardan bahsedeceğiz.

İzleme Platformu

Güneş enerji sistemlerinin yeni nesil teknolojilere uyumlu olması çok önemlidir. Günümüzde birçok cihaz nesnelerin interneti kavramına uyumlu olarak sunulurken güneş enerji sistemleri de buna uyumlu hale gelmiştir. Biz de tüm ürünlerimizde izleme platformu sunmaktayız. Solarkol güneş enerji sistemlerini kullanmaya başladığınızda size sistemle alakalı tüm bilgileri ileten izleme platformuna da erişebilmektesiniz. Kurduğumuz güneş enerji sistemlerini akıllı telefonlardan, bilgisayarlardan anlık olarak izleyebilir ve uzaktan erişimle arıza giderme yapabilirsiniz. Bu platform sayesinde sistemin verimliliğini, panellerde üretilen enerji miktarını, arıza durumunu ve birçok şeyi takip edebiliyorsunuz. Böylelikle güneş enerji sisteminin verimliliğini sürekli takip edebilir ve durum hakkında bilgi alabilirsiniz.
Solarol Güneş Enerji sistemleri

Akıllı Panel

Güneş enerji sistemlerinde güneş enerjisini elektrik enerjisini çeviren kısımlar panellerdir. Panellerin teknolojik seviyeleri ne kadar yüksek olursa, bunlardan sağlanan verim de o kadar yüksek olacaktır. Solarkol güneş enerji sistemlerinin akıllı panelleri sayesinde elektrik enerjisini en verimli ve en yüksek değerlerde üretebilirsiniz. İzleme platformu sayesinde akıllı panellerin tümüne anında erişebilir, hangi panelin ne kadar üretim yaptığını, verimliliğini ve olası sorunlarını anında görebilirsiniz. Bu sayede, performans düşüklüğü yaşayan bir panelin tüm sistemin verimliliğini düşürmesinin de önüne geçebilir ve üretimin yüksek değerlerde ve sürekli olmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber klasik sistemlerdeki bypass olan paneller ve üretimi en düşük olan panele göre üretim gerçekleşmesi Solarkol akıllı panelleriyle son bulmuştur. Solarkol akıllı panellerde her panel en verimli şekilde çalışacak ve bypass olmayacak şekilde sistem entegrasyonu sağlanmıştır.

Power Optimizer

Akıllı panellerde bahsettiğimiz her panelin ayrı ayrı yönetilmesi ve verimliliğin kontrol edilmesini power optimizerler ile sağlamaktayız. Her iki panele bir optimizer gelecek şekilde kurulan sistemimizde power optimizerler şu faydalara sahip olmaktadırlar:

  • Her iki panele bir optimizer kurularak izleme maliyetleri düşürülür.
  • Her panel izlenebilir olduğundan, panellerin verimlilikleriyle alakalı her an bilgi alınabilmektedir. Bu sayede, verimliliği düşük olan, arızası bulunan, bakım gerektiren panellerin durumu belli olabilmektedir. Böylelikle power optimizer sayesinde bakım maliyetleri düşer ve arıza durumlarına anında müdahale edilebilir.
  • Takip edebildiğiniz sistem sayesinde bir arızadan önceden haberdar olabilir ve güvenliğiniz açısından avantajlı konumda olabilirsiniz.
  • Sisteme daha sonradan yeni paneller eklenebilmesine imkan tanır.
  • Tüm sistem izlenebilir olduğundan ve ayrı ayrı üretim yaptığından enerji verimliliğini %25’e kadar artırabilir.

Her Modülden Daha Fazla Enerji

Klasik güneş enerjisi sistemlerinde panellerin verimliliği birbirini etkileyecek şekildedir. Bir panelin diğerlerinden daha düşük verimlilikte çalışması diğer panellerin üretimlerini de etkiler ve sistemin daha az enerji üretmesine sebep olur. Bu verimsizliğe şunlar sebep olabilir:

  • Üretim toleransı uyuşmazlığı.
  • Panellerin dış etkenler tarafından engellenmesi. Bu, kirlenme, gölgelenme ve yapraklar olarak açıklanabilir. Bu durumda panellerden bazıları daha düşük verimle çalışacak ve sistemi de kendi verim yüzdesine indirecektir.
  • Dengesiz panel eskimesi. Bu, panellerin ekonomik ömürlerini farklı farklı sürelerde kullanmalarıdır. Bir panel ekonomik ömrünü 20 senede doldururken bir başkası 25 senede doldurabilir. Bu da paneller arasında verimin en düşük olana göre düzenlenmesine sebep olur.

Güneş enerji sistemleri gün geçtikçe gelişmektedir. Teknolojinin getirdiği yenilikler, klasik güneş enerji sistemlerinin aksaklıklarını ve verimsizliklerini de ortadan kaldırdı. Solarkol güneş enerji sistemlerini tercih ettiğinizde, akıllı paneller ve power optimizerler sayesinde tüm sistemi kontrol edebilirsiniz. Klasik sistemlerde verimi düşük olan panel tüm sistemin verimini düşürmekteydi. Biz Solarkol olarak geliştirdiğimiz sistemde verimi düşük panelin sistemin üretimini olumsuz yönde etkilemesine imkan tanımayarak hem izleme platformu hem de power optimizerler sayesinde sistem verimini yüksek tutmayı sağladık. Böylelikle sistem hem yüksek verimde çalışabiliyor hem de ekonomik ömrünü uzatıyor. Dolayısıyla sistemden alınan fayda daha da artabiliyor.

Gelişmiş Yangın Güvenliği

Çatı üzeri güneş panelleriyle kurulan güneş enerji sistemlerinin güvenlikleri de çok önemlidir. Klasik sistemlerde paneller, elektrik kullanımı kapatılsa dahi yüksek gerilimlere ulaşabilirler. Bu da yangın gibi birtakım olumsuzluklara sebep olur. Solarkol güneş enerji sistemleri gelişmiş teknolojik özellikleriyle, sistem kapatıldığında bile sistemde oluşabilecek sorunlara karşı güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Bu güvenlik önlemleri, panellerin elektrik üretmeye devam etmesiyle sistemde var olacak DC akımını güvenli düzeyde tutar. Bu sayede elektrik çarpmaları, yangın riskleri gibi birçok sorun giderilmiş olur.

Solarol Güneş Enerji sistemleri

Esnek Tasarım

Klasik güneş enerji sistemlerinde güneş panelleri tek doğrultuda kurulmak zorundaydı. Fakat biz Solarkol olarak, güneş panellerini esnek tasarımla buluşturduk. Artık çatının şekline ve uzunluğuna göre güneş panelleri yerleştirilebilmektedir. Güneş panellerinin farklı farklı alanlarda bulunması hem güneşten maksimum faydalanmaya imkan tanırken hem de üretimi maksimum düzeyde tutar. Ayrıca, her panelin ayrı ayrı kontrol edilebilmesiyle verim düşüklüğünün de önüne geçilmektedir. Gölgelenmelerden, kirlenmelerden en uzak şekilde esnek tasarımla çatıları güneş panelleri ile buluşturuyor ve güneş enerjisinden maksimum faydalanmayı sağlıyoruz.

Solarkol güneş enerji sistemleri yukarıda bahsettiğimiz özelliklere ek olarak daha birçok özelliklere de sahiptir. Tüm bu örnekleri ele aldığımızda, teknolojinin sunduğu tüm imkanları müşterilerimize sunmak ve yeni nesil güneş enerjisi sistemlerini ülkemizle buluşturmak adına sistemlerimizi kuruyoruz. Yenilikçi fikirlerimiz ve yüksek verimli çalışma hedeflerimizle, bizden sistem satın alan tüm müşterilerimizde en yüksek memnuniyet oranına ulaşmayı amaçlıyoruz. Sistemlerimizdeki yüksek teknoloji imkanlarıyla yatırımın geri dönüşü almanızı, sistemi sürekli takip edebilecek şekilde veri sunmayı, yüksek verimli çalışmayı sağlıyoruz.

Güneş enerjisi potansiyelimizi ele aldığımızda ülkemizde bu alana ilginni her geçen gün arttığını söyleyebiliriz. Lisanslı ya da lisanssız elektrik üretimi hakkı sayesinde bu potansiyelden faydalanmak ülkemizin geleceği açısından da çok önemli bir durumdur. Enerjide dışa bağımlılığımızı sona erdirecek yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde geleceğimize daha güvenle bakabiliriz. Bunların neticesinde, güneş enerjisinden faydalanıp elektrik maliyetlerini düşürmek ve daha temiz ve çevreci bir elektrik sistemine geçiş yapmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Solarkol olarak güneş enerjisinden maksimum faydayı sağlayacak ve yüksek verim sunacak, bunlarla birlikte sistemi sürekli olarak takip edecek bir altyapıyı sizlere sunuyoruz. Sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyerek bilgi alabilir, bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi edinebilir ve güneş enerji sistemlerimizle tanışabilirsiniz.