Yenilenebilir Enerjide Fark Yaratacak İş Birliği

Sektörün önde gelen oyuncuları Solarkol ve CW Enerji, Türkiye’nin yenilebilir güneş enerji üretimini tamamen yerli teknolojiyle sağlamak için güçlerini birleştirdi.

9 Eylül 2021 (Ankara) – Yenilenebilir enerji sektörü her geçen gün önem kazanırken, Türkiye’de yerli güç optimizerli inverter teknolojisini ilk olarak üreten Solarkol Enerji ile Avrupa ve Türkiye’nin en büyük solar panel üreticisi CW Enerji güçlerini birleştirme kararı aldı.

Türkiye’nin temiz enerji potansiyelini tamamen yerli ve milli teknolojiyle harekete geçirmeye yönelik önemli adımlardan biri olarak konumlanan söz konusu iş birliği, 9 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Solarkol Enerji Genel Müdürü Kemal Ertuğran konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle dile getirdi: “Güneş enerjisi sistemlerinde güçlerini birleştiren Solarkol Enerji ve CW Enerji, yüzde 100 yerli üretimleri sayesinde müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına çözüm sunarak, üreten Türkiye’nin gücünü bir üst aşamaya taşıyor. Kurumlarımızın,  sürdürülebilir yaşam döngüsü ve sürdürülebilir enerji açısından her geçen gün daha önemli hale gelen yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi konusundaki bu güç birliğinin, ülkemize ciddi ölçüde katma değer sağlayacağına yürekten inanıyoruz.”

Türkiye’nin ilk yerli solar invertörü

Koloğlu Holding bünyesinde kurulan Solarkol Enerji, Ar-Ge ve tasarımını tamamen kendi bünyesinde geliştirdiği solar invertör sistemlerini deneyimli ve dinamik çalışan kadrosuyla yerli ve milli olarak üretiyor. Bu yolla yenilenebilir enerji yatırımlarında dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik bir adım atan şirket bir yandan da ürünleri ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Solarkol bünyesinde Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve yüzde 100 yerli sermaye ile geniş bir güç aralığında üretilen solar invertörlere ek olarak küresel ölçekte üretilen mikro inverter, uluslararası yangın yönetmeliklerine uygun optimizer üniteleri, haberleşme cihazları, enerji kalite ölçüm cihazları ve ürünlerin içerisine gömülü yazılım teknolojilerinin yanı sıra uzaktan izleme ve kontrol sistemlerinin de Ar-Ge tasarım ve üretimleri gerçekleştiriliyor.

Seri üretime 2021 yılının başlarında Ankara ASO 1. OSB’deki tesislerinde başlayan Solarkol Enerji, Türkiye’nin enerji teknolojilerinde dışa bağımlılığını azaltacak olan ilk yerli solar invertörü ve diğer ürünleri ile sektörde önemli bir pazar payı elde etmeyi amaçlıyor. Önümüzdeki dönemde devreye girecek Ar-Ge ve tasarım merkezi ile teknolojik ürün gamını genişletmeyi planlayan Solarkol Enerji, bu sayede teknolojik ürünlerde dışa bağımlılığı azaltırken ihracat pazarlarında da global bir oyuncu olarak ülkemizin ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Güneş panelinde Avrupa’nın en büyük üreticisi

Fotovoltaik enerji üretim sektöründe 2010 yılından bu yana faaliyet gösteren CW Enerji, yıllık 1 GW güneş paneli üretim kapasitesiyle Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük güneş paneli üretim firması konumunda. CW Enerji, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’da da 2010 yılından bu yana güneş paneli üretimi gerçekleştiriyor.

CW Enerji ayrıca geniş faaliyet alanı kapsamında güneş enerji santrallerinin (GES) yatırım ve teknik danışmanlığı, projelendirme, sistem tasarımı, lisanslı ve lisanssız santral kurulumları, lisans alımı ve işletme, ayrıca lisanssız üretim yönetmeliğine uygun olarak projeler planlama, projelendirme, finans ve uygulama ile kurulum sonrası teknik bakım, onarım konularında da çözümler sunuyor. Endüstriyel kurulumların yanı sıra evsel çatı kurulumlarında da çözümler sunan şirket şebeke bağlantılı (On-Grid) sistemlerin yanı sıra şebekeden bağımsız akü destekli sistemler (Off-Grid), güneş enerjili sulama sistemleri, LED aydınlatma sistemleri, güneş enerjili kamera sistemleri ve elektrikli araç şarj istasyonları alanlarında da hizmet veriyor ve ana yüklenicilik yapıyor.

Aydınlık ve Sürdürülebilir Bir Gelecek için Güneş Enerjisi

  • Fisyon enerjisinin en büyük kaynağı olan güneşten yeryüzüne yalnızca 1 yıl içerisinde, bilinen tüm kömür rezervlerinin toplamından 50 kat, bilinen toplam petrol rezervinin ise 800 katı düzeyinde enerji ulaşıyor.
  • Bu miktar, yeryüzünde şu anda var olan bütün fosil, nükleer ve hidroelektrik tesislerinin 1 yılda üreteceği enerjinin 15.000 kat daha fazlasına denk geliyor.
  • Yapılan istatistik çalışmalarına göre coğrafi konumu gereği güneş enerjisi potansiyeli açısından son derece şanslı konumda olan ülkemizin ortalama yıllık güneşlenme süresi yaklaşık 1.800 saat (günlük ortalama 5 saat), ortalama toplam ışınım şiddeti ise 1527kWh/m2-yıl düzeyinde gerçekleşiyor. Bu da günlük toplam 3,6kWh/metrekareye denk geliyor.
  • Ülkemizde toplam enerji üretimimizin %7 si güneşten karşılanıyor.
  • Ortalama toplam ışınım şiddeti yalnızca 900kWh/m2-yıl olan Almanya ise buna rağmen enerji ihtiyacının %32’lik kısmını güneşten karşılıyor ve önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranı %40 a çıkartmayı hedefliyor.
  • Kurulan her 1.000 MW’lık GES santrali doğalgaz ithalatını 110 milyon ABD Doları tutarında azaltırken, doğadaki 78 milyon ağacı da yok olmaktan kurtarıyor.